Rugby World Cup | România dă în final replica Irlandei! Calafeteanu, primul jucător de la Timișoara Saracens care marchează la acest turneu final

490296120Naționala de rugby a României a pierdut scontat și cea de-a doua partidă susținută la Cupa Mondială, în fața Irlandei. Britanicii s-au impus cu 44-10, după un joc în care au marcat nu mai puțin de șase eseuri. „Stejarii” au punctat printr-o lovitură de pedeapsă a lui Calafeteanu, în debutul partidei, iar apoi au închis tabela printr-un eseu de onoare, semnat de Ovidiu Tonița și transformat de Vlaicu.

Înainte de toate, a fost un meci disputat într-o atmosferă cu adevărat electrizantă. Unul dintre motive a fost programarea jocului pe impunătorul Wembley. În plus, a fost vorba de un record la nivelul unui meci de Cupă Mondială în ceea ce privește asistența: 89.200 de spectatori. Dincolo de rezultatul de pe tabelă, disputarea unui meci de rugby într-un asemenea cadru va rămâne mereu un „punct de fixare” al carierei pentru fiecare dintre componenții naționalei României.

Pe gazon, Irlanda a făcut legea, așa cum era de așteptat, confirmându-și forma bună etalată și în fața Canadei. Madigan a deschis scorul, dintr-o lovitură de pedeapsă, în minutul 8. România a avut o replică rapidă, iar mijlocașul la grămadă de la Timișoara Saracens, Valentin Calafeteanu, a restabilit egalitatea în minutul 11, tot dintr-o penalitate.

Britanicii și-au arătat „colții” din minutul 15 începând, atunci când fundașul Simon Zebo a țâșnit pe un contraatac superb, a culcat balonul în terenul nostru de țintă, dar eseul a fost anulat în urma probei video, care a arătat că irlandezul a călcat tușa cu balonul în posesie. S-a făcut în cele din urmă 6-3, grație unei nou penalități tansformate cu siguranță de Madigan. Iar de aici, potopul…

Până la pauză, Irlanda a reușit două eseuri, prin Bowe (min. 19) – transformat de Madigan – și prin Keith Earles (29) – același Madigan nimerind de această dată bara. La cabine s-a intrat cu 18-3 în favoarea „verzilor”, care și-au continuat recitalul imediat după reluare.

Earls (44), Bowe (62), Kearney (65) și finalmente Henry (74), plus trei transformări ale lui Madigan au urcat scorul la 44-3 în favoarea Irlandei. Cu toate greșelile de mânuire ale balonului și infracțiunile (uneori inutile) comise de-a lungul jocului, România a reușit un eseu de onoare, pe deplin meritat, semnat de Ovidiu Tonița, cel aflat la cea de-a cincea (!!!) Cupă Mondială din carieră. Florin Vlaicu a transformat fără emoții și a închis tabela de pe superbul Wembley la Irlanda 44 – România 10.

Selecționerul României, Lynn Howells, a început jocul de astăzi cu nu mai puțin de patru jucători de la Timișoara Saracens în XV-le de start. E vorba despre Andrei Rădoi, Valentin Popârlan, Valentin Calafeteanu și Paula Kinikinilau. În repriza secundă au intrat și ceilalți doi jucători ai clubului bănățean convocați pentru acest meci, aflați pe banca de rezerve: Țăruș, din minutul 54, și Rădoi, din minutul 56.