VIDEO | Start decepționant de sezon pentru Informatica! Timișorenii au capotat la Călărași

© Emanuel Titus Iliesi

Robert Lupu și elevii săi au parte de un început dezamăgitor de campionat (Foto © Emanuel Titus Iliesi)

Una dintre principalele favorite la titlu din acest sezon, Informatica Timișoara, are parte de un start de sezon mult sub așteptări. Vicecampioana României rămâne fără punct în clasament după primele două etape ale campionatului, iar tensiunile din interiorul clubului cresc. Timișorenii au pierdut ieri, cu 5-3, duelul din deplasare contra Dunării Călărași, la capătul unui meci în care nu au condus niciodată, însă au restabilit de trei ori egalitatea.

După eșecul la limită din prima rundă, cu Autobergamo Deva, vicecampioana României la futsal, Informatica Timișoara, a mai înregistrat un eșec poate și mai greu de digerat. Alb-violeții au pierdut ieri, la Călărași, la capătul unui joc modest, cu greșeli flagrante, chiar din partea celor mai experimentați jucători.

Dunărea a deschis scorul în minutul 2 al întâlnirii, prin cel ce avea să devină omul meciului, Ionuț Movileanu. Timișorenii au restabilit egalitatea în minutul 7, prin brazilianul Savio Valadares. A venit însă din nou rândul gazdelor să înscrie, în minutul 12, prin Krstic, însă ex-reșițeanul Ilaș a dat replica în minutul următor: 2-2. Dunărea Călărași a intrat însă în avantaj la pauză, 3-2, după golul marcat de Movileanu în penultimul minut al primei reprize.

Prima jumătate a mitanului secund s-a desfășurat sub semnul echilibrului, iar Milos Simic a găsit drumul spre al treilea gol egalizator al partidei, în minutul 26. Movileanu, de neoprit în meciul de ieri, a readus însă Dunărea în avantaj, cu un șut sub transversală, în minutul 32. Timișorenii au sacrificat apoi goalkeeperul, pentru a avea superioritate pe atac, cu antrenorul-jucător Robert Lupu în rol de portar înaintaș. O tactică fără roade însă pentru bănățeni, care au încasat golul al cincilea în minutul 37, după un exemplu grăitor de lipsă de concentrare: Informatica a beneficiat de o lovitură liberă, Florin Matei a încercat o pasă în stânga, către Rajcevic, însă balonul a fost interceptat de Marian Șotârcă, internaționalul trimițând mingea în poarta goală.

Iată rezumatul meciului de la Călărași:

Caseta tehnică

Dunărea Călăraşi – Informatica Timişoara 5-3

Au marcat: I. Movileanu (2, 19, 32), S. Krstic (12), M. Şotârcă (37) / Savio (7), Ilas (13), M. Simic (26)

Dunărea: A. Moldoveanu – I. Movileanu, M. Plugaru, S. Krstic, Dumitru Ion. Rezerve: E. Cinaru, C. Bejenaru – G. Tomescu, D. Rotaru, R. Vîrlan, R. Radu, M. Şotârcă. Antrenor: Marian Şotârcă.

Informatica: V. Giurcanu – S. Janjic, S. Rajcevic, M. Simic, Thiago Marques. Rezerve: A. Koivumati – R. Voin, Savio, Felipe Oliveira, Fl. Matei, V. Ilas, R. Lupu. Antrenor: Robert Lupu

Conducerea promite măsuri

Startul dezamăgitor al Informaticii din actualul sezon ar putea avea urmări grave, atât la nivel de lot, cât și la nivelul băncii tehnice.

„În urmă acestui rezultat nu ai cum sa găsești scuze.Scuzele trebuie sa fie ale jucătorilor și ale antrenorului. Vom analiza zilele următoare aceste evoluții și vom lua masurile necesare pentru depășirea acestei situații”, a comentat Gabriel Lungu, după meci, pe o rețea de socializare.

Șansa unei prime victorii pentru vicecampioana României în noul sezon poate veni sâmbătă, când Informatica va întâlni, de la ora 18:00, în sala „Constantin Jude”, un adversar accesibil, Clujana Cluj.