Puncte irosite în ultimul sfert de oră: Politehnica Timișoara – Luceafărul Oradea 1-3

unnamed-2

Politehnica Timișoara revine în zona retrogradării, după înfrângerea de astăzi, 1-3, chiar pe „Dan Păltinișanu”, cu Luceafărul Oradea. Alb-violeții au condus pe tabelă mai bine de o oră de joc, au părut să aibă la un moment dat soarta meciului în mână, însă totul s-a frânt în ultimul sfert de oră, odată cu eliminarea căpitanului Telescu.

După două rezultate pozitive legate, remiza cu FC Brașov și victoria cu Șoimii Pâncota, bănățenii au dat și ritmul meciului cu Luceafărul Oradea, cel puțin în debutul meciului. O abordare curajoasă, îndreptată cu toate liniile spre poarta orădenilor, păzită de timișoreanul Eduard Pap, care nu și-a lăsat roadele prea mult așteptate. În minutul 5, la o nesincronizare a defensivei oaspete, urmată de o respingere inoportună, Birău a trimis cu capul din lateral dreapta, l-a învins pe Pap, însă Moga a reușit să degajeze in extremis, de pe linia porții. Apoi, în minutul 10, un șut al lui Birău, de la marginea careului, a aterizat direct în vinclul de la colțul lung al porții orădene, imposibil de ajuns pentru Pap.

Golul rapid nu a avut însă nici pe departe efectul scontat pentru Politehnica, domolind mai degrabă intențiile ofensive ale elevilor lui Brîndescu. Alb-violeții au cedat deliberat frâiele partidei, s-au retras rapid în propria jumătate și au așteptat atacurile bihorenilor. Lipsa de inspirație de pe ultimii 20 de metri ai trupei lui Lincar au păstrat tabela nemodificată până la pauză. Cea mai periculoasă ocazie a vizitatorilor (și, de altfel, singura notabilă din primul mitan) s-a consemnat în minutul 26, atunci când Marius Feher a finalizat o acțiune prelungită de atac cu un șut de la 16 metri, reținut în doi timpi de Alin Constantinescu. În schimb, Poli putea face 2-0 cu patru minute înainte de pauză, la un aut bătut lung de Motreanu, mingea a fost apoi prelungită cu capul de Telescu, iar Niță, din câțiva metri, a tras peste transversală.

În partea a doua, antrenorul oaspeților, Erik Lincar, s-a dovedit mai mult decât inspirat cu schimbările. Constantin Roșu (intrat încă din prima repriză), Alin Țegle și, mai cu seamă, Sergiu Arnăutu au oferit o cu totul altă consistență jocului orădenilor, în fața unei echipe a Politehnicii mulțumită cu avantajul firav de pe tabelă și cu misiunea conservării acestuia. Firesc, au început să apară și ocaziile mari la poarta lui Constantinescu, prima notabilă fiind irosită de Arnăutu, în minutul 68, când a scăpat singur spre poartă, dar a tras direct în goalkeeperul polist.

Fața jocului s-a schimbat complet în minutul 73, când Telescu a văzut al doilea cartonaș galben, iar Paul Păcuraru a marcat elegant, din lovitura liberă rezultată. O mai veche meteahnă a Politehnicii s-a reinstalat în jocul gazdelor, care în loc să reacționeze pozitiv la golul încasat, s-au văzut imediat și conduși pe tabelă. În minutul 79, Bedea a trimis o centrare lungă de pe dreapta, depășind cuplul de fundași centrali ai Politehnicii, iar același Păcurar a marcat cu o lovitură de cap, profitând de marcajul inexact al defensivei alb-violete. Timișorenii au mai avut câteva zvâcniri în ofensivă, însă odată cu trecerea timpului, jocul de construcție începuse să devină din ce în ce mai încâlcit. Nou-intratul Bădăuță a părut complet izolat printre masivii apărători bihoreni, în vreme ce un alt jucător cu profil ofensiv, Mărgărit, a fost în nota evoluțiilor sale de la sosirea pe Bega: șters, fără idei, fără clarviziune. Plasa s-a scuturat din nou în prelungiri, însă tot la poarta lui Constantinescu, tânărul portar polist comițând un fault asupra unui atacant al Luceafărului în careu, iar Sergiu Arnăutu a transformat, și cu puțină șansă, lovitura de pedeapsă.

Înfrângerea de astăzi, o coboară pe Politehnica pe locul 17, al doilea sub linia retrogradării. Pentru alb-violeți urmează, sâmbăta viitoare, o deplasare extrem de dificilă, la nou-promovata CS Afumați (jud. Ilfov), în care vor lipsi doi oameni esențiali ai angrenajului alb-violet, ambii suspendați: Dănuț Bilia (care a încasat astăzi al patrulea cartonaș galben al sezonului) și Laurențiu Telescu (eliminat).

Politehnica Timișoara (antrenor Sorin Brîndescu): A. Constantinescu – Motreanu, Todorov, Telescu (cpt.), Taub – Bilia – D. Constantinescu, Birău (68, Gălan), Dănăricu (55, Mărgărit), P. Niță – Blănaru (75, Bădăuță).
Luceafărul Oradea (antrenor Erik Lincar): Pap – Balea (cpt.), Fl. Ilie, S. Moga, Ban – Feher (61, Arnăutu), P. Păcurar, Balla (37, Roșu), Bedea – Zs. Lukacs (55, Țegle), Cigan.

Vom reveni cu o galerie foto de la meciul de astăzi, de pe stadionul „Dan Păltinișanu”.