Liga a IV-a | Mașloc face ravagii în „bătătura” Cocoșului; Unirea defilează la Făget; Șagul își prelungește agonia

12079257_1174485479247666_4776380677123143592_n

ACS Poli II – Voința Biled, un duel mutat din seria a doua a „Județului” în Divizia D

Voința Mașloc rămâne lider detașat după etapa a 11-a din „D”-Timiș. Trupa lui Adi Șețu a trecut cu brio de hopul numit Orțișoara, după ce și principala urmăritoare, Ripensia, reușise un succes extern conturat însă ceva mai greu, la Peciu Nou. În subsol, Făgetul și CFR-ul rămân cu câte 3 puncte în cont, iar Șagul le ține în continuare companie, după a 9-a înfrângere stagională pentru băieții lui Ianoșev.

***

Runda a început vineri, lângă graniță. Jimbolia a avut de transpirat serios pentru a-și asigura toate cele trei puncte din disputa cu codașa CFR. După ce a deschis scorul prin Ardelean, trupa lui Ilie Rotariu s-a văzut egalată prin reușita lui Dani Crișan. În cele din urmă, Băban jr. a adus victoria pentru amfitrioni, care urcă până pe locul 8 în clasament.

***

ACS Poli II s-a răzbunat sâmbătă dimineață pe trupa din Biled, care-i făcuse viață grea anul trecut, în „Județ”. „Satelitul” condus de Adi Săvoiu n-a avut probleme în a-și asigura victoria, Sorescu, Fridrich și Mailat punctând pentru un succes la scor de forfait. Timișorenii au aliniat formula Pap – Sporin, Sturz, Fridrich, Podină – Mailat, Oprea, Potocianu, Sorescu – Pădurariu, Sântean. Au mai intrat Boldea, Golda și Codrean.

paul-codrea

Paul Codrea, la al treilea succes consecutiv pe banca Ghirodei

***

Ghiroda lui Paul Codrea a ajuns la a treia victorie consecutivă. Deși condusă la Gătaia din minutul 4, prin reușita lui Barburescu, oaspeții au preluat rapid controlul partidei și au reușit una dintre cele mai clare succese ale rundei. Budur, Bârsan, Gaidoș și Baranyi, ultimul cu două reușite în cont, au semnat punctele Ghirodei. În meciul de ieri dimineață, Paul Codrea i-a utilizat pe Filip – Protopopu, Gavriluță, Albert, Hecsko – Mancaș, Gaidoș, Filimon, Sârbu – S. Budur, Baranyi. Au mai intrat Miheț, Zele, Bârsan și Naidin.

***

Ripensia, deși a cules toate cele trei puncte de la Peciu Nou, nu are motive să fie pe deplin satisfăcută. Iar asta deoarece problemele din defensiva trupei lui Cosmin Stan au ieșit din nou în evidență. După ce Trifu a deschis scorul pentru timișoreni, Ciumacenco a egalat pentru gazde din penalti, în minutul 25, în urma căruia Păscăleanu a văzut cartonașul roșu. Toma și Mediop au adus un avans de două goluri pentru „Ripi” în prima jumătate a mitanului secund, însă Ilea a redus din handicap în minutul 74, deși și echipa sa se afla deja în 10, după eliminarea lui Mureșan. În fine, Toma a securizat victoria pentru timișoreni în minutul 82. Peciu Nou: Muraru – Hanceriuc, Hoța, Ciumacenco, Handrache, Ilea, Martinov, Dumea, Roșu, Mureșan, Popaluca. Ripensia: Ciui – A. Popa, Francescu, Luca, Toma – Briciu, I. Păscăleanu, Ungureanu – Mediop, Trifu, Blănaru. Au mai intrat Stancu, Herțanu și A. Păscăleanu.

***

Dumbrăvița nu a stat la discuții cu trupa din Murani. O mână de goluri au reușit elevii lui Florin Macavei, semnate de Silviu Bălace, care a transformat două penaltiuri, Roșca, Hodiș și Rațiu. După o perioadă oscilantă, alb-verzii par să revină la forma așteptată, totalizând astfel trei victorii consecutive în campionat.

12119063_605604606243963_3808766924727775435_n

Mol al bucuriei uniriștilor pe gazonul de la Făget

***

Unirea Sânnicolau Mare e pe cai mari. Trupa lui Nae Căprărescu a obținut un succes clar în deplasarea de la Făget. Attila Nagy a arătat primul semnul victoriei, reușind să deschidă scorul în minutul 42 cu un eurogol, șut de la peste 30 de metri. În partea secundă, trupa de pe Aranca s-a desprins, grație unul penalti transformat de Michi, în minutul 63, și reușitei lui Călin Uzun, din final. Nae Căprărescu i-a utilizat în meciul de la Făget pe Sitaru – Nagy, Miron, Uzun, Galea, C. Crișan, Jivan, Oancia, Vasilcin, Petrișor, Cărpinișan. Au mai intrat Toma, Michi, Clej și Blaga.

***

Avântul Periam a găsit în sfârșit drumul spre victorie. Băieții lui Marcel Cionca nu mai câștigaseră din etapa a 4-a, însă s-au mobilizat pentru a trece de bulgarii din Dudeștii Vechi. Nou-promovata s-a impus cu 3-2, prin golurile lui Ologu, Cosur și Ițu. Pobeda a punctat prin Roșu și prin goalkeeperul Gyuri Stoianov, aflat la a cincea etapă consecutivă în care reușește să marcheze.

11755435_873042746113522_2472159708959085012_n

Ex-polistul Sami Feraru a închis tabela pentru liderul Voința Mașloc la Orțișoara

***

Gyuri n-a fost singurul portar care a marcat în această etapă. A făcut-o și cel al Mașlocului, Cosmin Amarinei, ajuns la a 9-a reușită stagională. Voința s-a impus neașteptat de ușor în deplasarea de la Orțișoara, formația care etapa trecută punea piedică Ripensiei chiar în Ciarda Roșie. Până la golul lui Amarinei, băieții lui Adi Șețu punctaseră prin Răzvan Magdaș și Dan Șandru, iar tabela a închis-o ex-polistul Samuel Feraru, cel ce etapa trecută a debutat în tricoul liderului din „D”-Timiș.

***

În epilogul rundei, Lorena Giarmata Vii a luat o importantă gură de oxigen, prin victoria cu 3-1 în fața Șagului. „Dubla” lui Bogdan Inoveanu și reușita lui Constantin Popa au adus victoria pentru băieții lui Cristi Popa. De partea cealaltă, Timișul s-a mulțumit doar cu punctul de onoare adus de Marco Giurasevici, iar criza continuă pentru Ianoșev și băieții săi.

6 goluri: Briciu (Ripensia), Mailat (ACS Poli II), Trifu (Ripensia);
5 goluri: Blănaru (Ripensia), Pătrașcu (Lorena), Sorescu (ACS Poli II), Hodiș (Dumbrăvița), Cosur (Periam), Ițu (Periam), Stoianov (Pobeda), Magdaș (Mașloc);
4 goluri: Golda (ACS Poli II), Tranculov (Pobeda), B. Steop (ex-Ghiroda), L. Stoica (Gătaia), Dumiter (Orțișoara), Kalapiș (Pobeda), Libong (Murani), Apro (Gătaia), G. Popa (CFR), Vișan (Dumbrăvița), Niță (Jimbolia), Ardelean (Jimbolia), D. Crișan (CFR), S. Budur (Ghiroda), Ciumacenco (Peciu Nou), Șandru (Mașloc).

***

Liga a IV-a Timiș, etapa a XI-a, rezultate și marcatori:

Marcel Băban Jimbolia – CFR Timișoara 2-1 (Ardelean, D. Băban – D. Crișan)
ACS Poli II – Voința Biled 3-0 (Sorescu, Fridrich, Mailat)
Progresul Gătaia – CS Ghiroda 1-5 (Barburescu – S. Budur, Baranyi 2, Bârsan, Gaidoș)
AS Peciu Nou – Ripensia Timișoara 2-4 (Ciumacenco, Ilea – Trifu, Toma 2, Mediop)
CS Dumbrăvița – AS Murani 5-0 (Bălace 2, Roșca, Hodiș, Rațiu)
Arsenal Flacăra Făget – Unirea Sânnicolau Mare 0-3 (Nagy, Michi, Uzun)
Avântul Periam – Pobeda Dudeștii Vechi 3-2 (Ologu, Cosur, Ițu – Gh. Stoianov, Roșu)
Cocoșul Orțișoara – Voința Mașloc 0-4 (Magdaș, Șandru, Amarinei, Feraru)
Lorena Giarmata Vii – Timișul Șag 3-1 (Inoveanu 2, C. Popa – Giurasevici)