Timba a pierdut cel de-al doilea joc de la Cluj

BC Timba a pierdut cel de-al doilea joc de pregătire disputat pe terenul fostei campioane U Mobitelco Cluj. Timișorenii au cedat cu 78-85, după un meci echilibrat în compania „Șepcilor roșii”.

BC Timba nu a reușit să repete figura de aseară, atunci când au învins U Mobitelco, în primul meci din dubla amicală programată în sala „Horia Demian”. Ardelenii au început mai bine meciul de astăzi, reușind să se distanțeze la 12 puncte după primul sfert, 29-17. „Urșii” au echilibrat disputa în actul secund, iar până la pauza mare s-au apropiat la doar cinci lungimi, 37-42. Timba a continuat evoluția bună și la reluare, reușind să preia conducerea la finalul sfertului 3, scor 62-61. „Șepcile roșii” au gestionat mai bine finalul și s-au impus în cele din urmă cu 85-78, reușind să-și ia revanșa în fața celor de la Timba, pentru eșecul suferit aseară.

Bosko Stojakovic și Rickey Huckaby au fost cei mai buni marcatori ai „urșilor”, ambii punând câte 19 puncte în contul echipei. Pe lista marcatorilor s-au mai înscris Glynn – 15 puncte, Chief – 11 puncte, Pătru – 8 puncte, Cormoș – 3 puncte, Mihuți – 2 puncte și Popa  – 1 punct.