Cristina Foișor, locul 8 cu România la CM feminin pe echipe

Marea maestră Cristina Foișor, de la AEM Tmișoara, a făcut parte din lotul României deplasat în Kazahstan, la Astana, acolo unde s-au desfășurat Campionatele Mondiale Feminine pe Echipe. Reprezentativa țării noastre a ocupat poziția a opta din zece participante, cu un total de 14½ puncte. Echipa feminină de șah a României a concurat, în aceste […]

Șahul românesc, dominat și în 2012 de timișoreni

Federația Română de Șah a dat publicității clasamentul celor mai buni sportivi din 2012, primele patru locuri fiind rezervate jucătorilor legitimați la Timișoara. Marea câștigătoare a fost desemnată Cristina Foișor, cea care în acest an a cucerit cel de-al patrulea titlu național la individual din carieră. Cristina Foișor (foto) a fost desemnată de către Consiliul […]