Universitatea Timișoara a luat-o în toamnă de la capăt, din Divizia A2, după ce n-a avut susținerea necesară de a onora o promovare în elită obținută pe teren. Antrenorul Sorin Grădinaru și-a completat lotul cu cinci juniori de la CSS Bega, care s-au integrat rapid în nucleul echipei și chiar au adus un plus în joc. Unul dintre ei e Robert Vîrlan, integralist în câteva partide de-a lungul sezonului de toamnă, inclusiv în victoria de sâmbătă, 3-0 cu CSM Câmpia Turzii.
Născut la 20 august 1995, Robert Vîrlan a început să practice voleiul la Școala Generală nr. 30, de unde au plecat marea majoritate a voleibaiștilor produși în Timișoara în ultimul deceniu. A continuat la CSS Bega unde a fost liderul unei generații de excepție, campioană națională la speranțe în 2011, sub comanda lui Dan Jitaru.
Marele pas – debutul la seniori – s-a produs în această toamnă, atunci când Sorin Grădinaru l-a solicitat la CS Universitatea, revenită la munca de jos, în A2. N-a venit singur, ci alături de alți patru colegi de la juniori (Lucian Bădiceanu, Florin Ene și frații Mircea și Marius Roșu), toți cei cinci făcând joncțiunea cu un nucleu conturat deja de câțiva ani buni în sala UVT.
„A fost un an excepțional pentru mine. Mă bucur foarte mult că domnul profesor Grădinaru m-a cooptat în echipă, pentru a prinde experiență. E o șansă mare de a mă face remarcat. Am fost primit foarte bine în grup, cu multă căldură. Chiar s-au purtat foarte frumos cu mine băieții”, ne-a declarat Vîrlan.
Chiar și cu această infuzie masivă de juniori, Universitatea Timișoara a defilat realmente în prima parte a sezonului, înregistrând 10 victorii din tot atâtea partide, în care a pierdut doar un set, la Dej. „Mă așteptam să fie mai greu cu Oradea. În celelalte meciuri știam că nu vom avea probleme”, mai spune Vîrlan.
Tânărul voleibalist speră ca parcursul echipei să fie la fel și în prima jumătate a anului 2014, în care își dorește să facă pasul, alături de colegii săi, spre primul eșalon. „La anul sper să continuăm pe aceeași linie, să batem Oradea și în deplasare și să câștigăm totul până la barajul de promovare. Acolo nu știu ce va fi, deoarece eu n-am mai participat până acum la un astfel de turneu, dar sper că va ieși bine”, ne-a mai spus jucătorul în vârstă de 18 ani.
Prestațiile bune a lui Robert Vîrlan de-a lungul primelor zece meciuri ale sezonului l-au pus serios pe gânduri pe Sorin Grădinaru. Longevivul antrenor al Universității ia în calcul reprofilarea unui jucător cu ștate vechi în sextetul de bază, Cristian Bălulescu, pe postul de libero, tocmai pentru a-i face loc tânărului jucător.