Reșița, capăt de linie pentru CH Poli! Alb-violeții pierd la limită cu HC Adrian Petrea

12108979_548414285323975_868305945577210339_nCH Poli a pus punct șirului de victorii în derby-ul Banatului. Alb-violeții au fost învinși astăzi, pe Bârzava, în disputa cu Adrian Petrea, la doar un gol diferență, 20-19 în favoarea cărășenilor, la capătul unui joc extrem de încrâncenat.

Chiar dacă se află într-una dintre cele mai bune perioade din ultimii ani (evident, vorbim de forma sportivă), CH Poli nu a reușit să spargă ghinionul la Reșița. Alb-violeții au înregistrat în această seară cel de-al 12 joc consecutiv fără victorie în campionat pe terenul cărășenilor.

Trupa lui Pero Milosevic a început însă perfect partida, conducând cu 3-0. De altfel, HC Adrian Petrea a reușit să spargă gheața în ofensivă abia în minutul 7, printr-un ex-polist, Ilie Vaidasigan. Alb-violeții au menținut avansul de trei lungimi (4-1, 5-2, 6-3 și 7-4), însă apoi a urmat o cădere, cărășenii punctând de patru ori consecutiv, preluând conducerea din minutul 23, 8-7. Cu un gol avans au intrat cărășenii și la cabine, 10-9.

Repriza secundă a început slab pentru alb-violeți, care au găsit cu mare greutate drumul spre poarta adversă, irosind însă și câteva situații clare. Chiar și așa, Reșița nu s-a putut desprinde la mai mult de trei goluri (14-11). CH Poli a avut o tresărire pe final, reușind să egaleze la 16 în minutul 53. Ultimele secvențe au fost dramatice în „Polivalenta” reșițeană. La 20-18 pentru cărășeni, Irakli Chikovani a ratat o aruncare de la șapte metri, astfel că reușita târzie a lui Cristian Fenici nu a mai avut decât rolul de a strânge diferența finală la un singur gol.

Un derby încrâncenat, în care cuplul băimărean Ionuț Marta / Cristian Băban au avut numeroase decizii care au pus pe jar ambele tabere. Să spunem că Reșița a beneficiat de opt aruncări de la 7 metri, iar Poli doar de trei, prima abia în minutul 42.

Principalul marcator al lui Poli a fost extrema dreaptă Marko Lasica, cu 5 goluri, urmat de Fenici 4, Timofte 4, Chikovani 4 și Grigoraș 2. De partea cealaltă, fostul polist Ilie Vaidasigan a înscris de 8 ori pentru cărășeni, urmat de Trifkovic 4, Dospinescu 3, Pârvan 1, Lela 1, Pârâianu 1, Huța 1 și Popovici 1.