
RCM Timișoara va debuta sâmbătă în Campionatul Național U19, categorie la care clubul bănățean va avea în premieră o reprezentantă. Universitarii au reușit formarea noii grupe de juniori prin transferul celei de la CSS Bega și completarea acesteia cu rugbyști ce se aflau deja în curtea clubului.
RCM Timișoara continuă să lucreze și pentru viitor. După succesul obținut de juniorii U16, care s-au clasat pe locul 3 la turneul final al campionatului, desfășurat în primăvară, bănățenii vor porni sâmbătă la drum și cu juniorii U19.
„Am reușit să legitimăm o echipă de juniori U19, prin transferul jucătorilor de la CSS Bega, restul fiind deja la noi. Sâmbătă, băieții vor juca, la fel ca și prima echipă, la Baia Mare, cu Siromex. Sper să îi putem aduce cât mai aproape de echipa mare. Nu ne așteptăm din primul an la rezultate, dar speranța mea e ca în 2 ani să ne bazăm pe o parte dintre ei la prima echipă. Va fi un campionat greu, cu deplasări lungi și obositoare”, a declarat vicepreședintele clubului, Sorin Doda (foto).
Primul joc al juniorilor U19 de la RCM va avea loc sâmbătă, de la ora 10, la Baia Mare, contra formației CSS2 Siromex. Partida se va desfășura pe stadionul „Phoenix”, acolo unde duminică elevii lui Chester Williams vor disputa ultimul joc din play-off-ul Superligii.
Iată programul complet al turului pentru formația bănățeană:
22.09.2012 CSS2 Siromex Baia Mare – RCM Timișoara (ora 10.00)
29.09.2012 RCM Timișoara – CSS Bârlad (stadion „Gh. Rășcanu”, ora 15.00)
06.10.2012 LPS Focșani-RCM Timișoara (ora 10.00)
13.10.2012 RCM Timișoara – CSA-CSS3 Steaua (ora 10.00)
20.10.2012 CSS Gura Humorului – RCM Timișoara (ora 10.00)
27.10.2012 RCM Timișoara – CS Olimpia București (10.00)
03.11.2012 RCJ Farul Constanța – RCM Timișoara (ora 10.00)
10.11.2012 RCM Timișoara stă
17.11.2012 RCM Timișoara – CTMRTF București (ora 10.00)