Finala, reeditată în sferturi: ASU Politehnica revine la Giarmata Vii

cuparom-poliASU Politehnica își reia miercuri lupta din Cupa României – faza județeană. Deținătoarea trofeului va avea parte de o misiune dificilă în sferturile de finală, urmând a se deplasa la Giarmata Vii, acolo unde în vara anului trecut câștiga finala competiției în fața formației locale.

Miercuri după-amiază, pe terenul „Comunal” din Giarmata Vii, vom asista la un duel al liderilor. Oaspeții alb-violeți conduc detașat Liga a IV-a Timiș, fiind din ce în ce mai aproape de barajul de promovare în cel de-al treilea eșalon. De partea cealaltă, Lorena Giarmata Vii e în fruntea seriei a III-a din Campionatul Județean, la două puncte în fața ocupantei locului secund, Vulturii II Lugoj.

Calculele hârtiei o dau favorită pe ASU Politehnica, însă Lorena Giarmata Vii e o echipă ce poate pune oricând probleme, prin prisma lotului experimentat de care dispune. Pentru Lorena evoluează fotbaliști consacrați, precum cvintuplii campioni europeni la minifotbal (și proaspeți semifinaliști ai Campionatului Mondial) Cristian Popa, Nicu Costândana, Adrian Călugăreanu și Miroslav Nicolin. În plus, în echipă se mai află jucători ce au cochetat în anii trecuți cu ligile superioare, precum Marius Nichitean sau Emanuel Pătrașcu, „creierul” echipei de anul trecut a Ghirodei.

În actualul sezon, Lorena Giarmata Vii a fost încurcată în campionat doar de o singură formație, Vulturii II Lugoj. În fața „satelitului” divizionarei C, Popa & co. au suferit singurul eșec, pe 6 septembrie, în deplasare (0-1), iar în retur, pe 5 aprilie, cele două echipe au remizat la Giarmata Vii, 1-1.

Pentru ASU Politehnica, terenul din Giarmata Vii va rămâne mereu un loc special. Acolo, alb-violeții și-au trecut în palmaresc primul trofeu, Cupa României – faza județeană. La 20 iunie 2014, pe terenul „Comunal”, cele două formații și-au disputat trofeul, „studenții” având câștig de cauză, însă abia după prelungiri.

Timișorenii au deschis scorul în minutul 5, printr-un penalti obținut de Ionaș și transformat de Popoviciu. Cu toate acestea, la pauză scorul avea să fie egal, grație reușitei lui Costândana, din minutul 32. Repriza secundă a început din nou perfect pentru alb-violeți, care s-au distanțat la două goluri, prin „dubla” nou-intratului Tulcan, din minutele 57 și 67. Însă Lorena nu-și spusese ultimul cuvânt, reușind să împingă în mod miraculos meciul în prelungiri, prin golurile lui Irimia (min. 87) și Dochița (min. 90+1). Golul izbăvitor pentru ASU Politehnica a venit în cel de-al treilea minut al timpului suplimentar și a purtat semnătura lui Ionaș.

Iată cum au arătat cele două formații la ora finalei de anul trecut:

Lorena Giarmata Vii (antrenor-jucător Cristian Popa): Popa – Curea, Danci, Irimia, Militar, Călugăreanu, Nicolin, Botezatu (cpt.), Costândana, Inoveanu, Lobonea. Au mai intrat Dochiţa, Radu, Pătru şi Nichitean.

ASU Politehnica (antrenor Paul Codrea): Burtic – Birău, Gălan, Obrejan, Maranescu – Ilie, Codrea, Popoviciu (cpt.), Ghinescu – Ionaş, Iorgovan. Au mai intrat Tulcan, Făgeţan, Rebenciuc şi Paulevici.

Partida Lorena Giarmata Vii – ASU Politehnica va avea loc miercuri, de la ora 17. La aceeași oră, în cadrul sferturilor de finală ale Cupei României, se vor mai disputa meciurile Ripensia Timișoara – Cocoșul Orțișoara, FC Cenei – CS Ghiroda și Progresul Racovița – Unirea Sânnicolau Mare.