Emoții risipite: Metalul Reșița – Politehnica Timișoara 0-2

Politehnica Timișoara a obținut astăzi, la Buftea, prima victorie a sezonului de primăvară, una care o îndepărtează și mai mult de singurul loc retrogradabil din Liga a II-a. Alb-violeții au învins cu 2-0 pe terenul ultimei clasate, Metalul Reșița, la capătul unui joc în care au dat dovadă de mult pragmatism, practicând un joc la rezultat care a dat roade în cele din urmă.

Pe cocheta bază FRF din Buftea, Metalul – aflată la primul joc oficial în această nouă „casă” temporară – a început mai decisă jocul. Elevii lui Mihai Stoica, rămași singuri sub linia retrogradării, după retragerile din iarna trecută, jucau cu o presiune mult mai mare pe umeri decât adversarii lor de astăzi. Gazdele au dominat teritorial, însă deschiderea de scor a venit din partea timișorenilor. În minutul 19, Birău îl găsește singur în careul Metalului pe Blănaru, iar golgheterul polist a strecurat elegant mingea pe lângă portarul Vlad Ignat. După marcarea golului, timișorenii au preluat și frâiele partidei, însă posesia prelungită nu s-a materializat și printr-un al doilea gol, care ar fi liniștit mai mult apele în tabăra reșițeană.

În partea secundă, jocul s-a mai animat, iar ocaziile importante au început să apară la ambele porți. În minutul 57, Bădăuță, intrat de doar câteva secunde în teren, l-a pus la încercare pe Ignat cu un șut din interiorul careului, însă goalkeeperul gazdelor s-a întins și a respins în corner. Două minute mai târziu, o lansare a lui Florin Pârvu l-a găsit liber în careul polist pe Octavian Vasile, fostul jucător de la Vâlcea a șutat din unghi, dar Gakos a respins cu un reflex de senzație. Același Gakos s-a opus și în minutul 65, atunci când Pârvu a șutat de la distanță, însă portarul polist s-a întins și a reținut cu siguranță.

Din nou pe fondul unui joc bun al Reșiței, Poli a înscris. În minutul 80, pressingul gândit de antrenorul Sorin Brîndescu a dat roade, iar Bădăuță a intrat în posesia mingii, a pătruns în careu, și-a fentat un adversar și a trimis plasat, fără speranțe pentru Ignat.

Politehnica încheie victorioasă în acest derby bănățean disputat în „exil” și e din ce în ce mai aproape de obiectivul propus la începutul sezonului, menținerea în eșalonul secund.

Metalul Reșița (antrenor Mihai Stoica): Vl. Ignat – Dănănae, Cr. Munteanu (cpt.) (85, Al. Ionescu), Dima, V. Lupu (49, D. Matei) – Al. Radu, Borțoneanu – O. Vasile (85, R. Petre), Pârvu, M. Dina – Buduroi.
Politehnica Timișoara (antrenor Sorin Brîndescu): Gakos – Motreanu, Gălan (cpt.), Mera, Bilia, Taub (79, Ghinescu) – Teut (62, Țugui), Stancu, Gorovei (56, Bădăuță), Birău – Blănaru.