
CFR Timișoara a început în forță noul sezon al Ligii I de fotbal feminin. Fetele lui Florin Bugar au învins cu 12-0 la Lupac, pe Negrea Reșița, și așteaptă cu maximă încredere vizita campioanei Olimpia Cluj.
CFR Timișoara a debutat furtunos în noul sezon. „Leopardele” au zdrobit, în deplasare, pe Negrea Reșița, scor 12-0. Startul meciului a fost însă unul mai echilibrat, gruparea alb-vișinie conducând cu „doar” 3-0 la pauză, prin golurile semnate de Manuela Voica (min. 10), Larisa Sârbovan (min. 32) și Mihaela Molnar (min. 40). În partea a doua, timișorencele au reușit un adevărat recital de goluri, marcând de încă nouă ori, și ratând alte numeroase ocazii imense. CFR a marcat, așadar, în ordine, prin Larisa Sârbovan (min. 46), Ozana Ababei (min. 50), Manuela Voica (min. 60), Claudia Bistrian (min. 61), Andreea Cojocaru (min. 62), Manuela Voica (min. 74), Claudia Bistrian (min. 77), Ozana Ababei (min. 86) și, în fine, Claudia Bistrian (min. 88).
De remarcat succesiunea uimitoare de goluri dintre minutele 60 și 62, atunci când Voica, Bistrian și Cojocaru au marcat câte o „boabă”. Să mai spunem că în poarta CFR-ului a fost reprofilată Claudia Buză, care a acuzat o ușoară accidentare înaintea meciului și a ales buturile. Obișnuită mai mult cu golurile, Claudia a arătat și bune calități de goalkeeper, chiar dacă reșițencele nu i-au dat foarte mult de lucru în decursul celor 90 de minute.
Iată și componența celor două echipe:
Negrea Reșița (antrenor Theodor Negrea): Țițirigă – Liheț, M. Ion, Orban, Danciu, Pop, Cl. Ilie, Zai, Kokai, O. Gheorghe, Belea. A mai intrat Lalescu.
CFR Timișoara (antrenor Florin Bugar): Cl. Buză – Novotni, Durlă, Molnar, Heisu – Ababei, I. Voica, A. Cojocaru, D. Buză – Sârbovan, M. Voica. Au mai intrat Șodîncă, S. Munteanu, Obrad și Bistrian.
CFR Timișoara se pregătește să primească la Gara Mare replica Olimpiei Cluj, campioana ultimilor ani a României. Partida va avea loc, cel mai probabil, duminică, 23 septembrie, de la ora 11.