Diana Bulimar cucerește argintul la sol în etapa de Cupă Mondială de la Doha

936000_249520675196143_278529478_n

Diana Bulimar a cucerit prima medalie importantă a anului astăzi, la Doha, în cadrul FIG Challenge Cup. Timișoreanca s-a clasat a doua la sol, în urma Larisei Iordache, cea care s-a impus și la bârnă.

Diana Bulimar revine cu o medalie de la Doha, acolo unde a luat startul în primul concurs important de după accidentarea ce a scos-o din circuit la finele anului trecut. Gimnasta născută la Timișoara a cucerit argintul la sol, aparatul la care, în 2013, s-a remarcat cu prestații remarcabilie.

Timișoreanca a început bine încă din calificări, acolo unde s-a clasat a doua, cu nota 14.350, în urma Larisei Iordache. Ordinea podiumului a fost aceeași și în finală, cu Bulimar a doua și Iordache pe prima treaptă, cele două fiind urmate, la destul de mare distanță, de canadianca Isabela Maria Onysho. Gimnasta lansată în capitala Banatului a fost notată cu 14.300, nota de plecare fiind 5.700. Colega ei de lot a etalat un exercițiu cu un grad de dificultate mai mare (5.800), primind nu cu mult mai mult la impresia artistică.

Diana Bulimar a fost aproape de podium și la bârnă, probă pe care a început-o promițător, cu a doua notă la general în calificări, 14.200. În finală, a avut nota de plecare 5.300, strângând 13.650 în urma execuției, clasându-se a patra, nu la mare distanță de vietnameza Thi Ha Phan, care, cu 13.875, a cucerit medalia de bronz. Și în această probă, Larisa Iordache a urcat pe prima treaptă a podiumului, fiind notată cu 14.850.

La FIG Challenge Cup de la Doha a participat și Vlad Cotuna, timișoreanul legitimat la CSM Lugoj fiind însă unicul gimnast din lotul României ce nu a reușit să prindă nicio finală.