BC Timișoara, cu o clasă sub Szolnoki Olaj

BC Timișoara a pierdut clar disputa de pe teren propriu, cu Szolnoki Olaj, iar speranțele de calificare în următoarea fază a FIBA Eurochallenge sunt tot mai mici. „Leii din Banat” au cedat cu 80-93 în fața grupării maghiare, care a condus în sala „Constantin Jude” din primul și până în ultimul minut.

BC Timișoara și-a pus mari speranțe în disputa din această seară, cu Szolnoki Olaj, care ar fi putut-o menține cu șanse reale la calificarea în fazele superioare ale FIBA Eurochallenge. Forma mai slabă a ungurilor, precum și oboseala acestora după meciul de foc de duminică, din Liga Adriatică, de la Zagreb, au fost argumentele bănățenilor, însă socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea de pe parchet.

Ungurii au arătat încă din start că sunt obișnuiți cu un alt stil de baschet, mult mai rapid, mult mai combinativ, bazat pe pick and roll. BC Timișoara a reușit să pună pentru prima oară mingea în coș după aproape patru minute, atunci când trupa pregătită de Por Peter conducea deja cu 9-0. Treptat, având în spate și entuziasmul sălii, alb-violeții s-au apropiat de adversar, micșorând handicapul la 5 puncte în finalul primului sfert, încheiat cu 22-27. În debutul actului secund, timișorenii au avut de mai multe ori șansa egalării, cel mai aproape fiind în minutul 15 al disputei, atunci când la 33-35, au ratat două atacuri succesive, iar maghiarii au replicat cu un parțial de 4-0. Prima jumătate a meciului s-a încheiat cu ungurii la conducere, 51-41, un ecart nu decisiv, însă suficient pentru a putea ține situația sub control în primele minute ale părții secunde.

După pauza mare, bănățenii au părut să cedeze, treptat, inițiativa, nereușind să se apropie amenințător de gruparea maghiară în debutul sfertului 3. Coșurile ușoare irosite cu nonșalanță de Delvon Johnson, precum și rapiditatea cu care Dragoș Andrei a ajuns la patru faulturi, deși fusese introdus abia la pauză, i-a descumpănit pe „lei”, care n-au mai avut forța să revină. În sfertul 4, Szolnok s-a distanțat văzând cu ochii, în timp ce BC Timișoara s-a bazat pe calitățile neobositului Zlatko Jovnovic, poate singurul baschetbalist din tabăra lui Badnjarevic, care s-a ridicat într-adevăr la înălțimea adversarului.

Szolnok a triumfat așadar, cu 93-80, spre bucuria celor peste 200 de fani maghiari ce și-au însoțit echipa în sala „Constantin Jude”, și care au reușit să anime chiar și publicul bănățean, care în multe momente ale jocului i-a împins de la spate pe băieții lui Badnjarevic.

Ca o palidă consolare, BC Timișoara a dat cel mai bun marcator al meciului, prin Zlatko Jovanovic, autor a 22 de puncte. L-au urmat Archie – 14, Johnson – 10, Popescu – 9, Sarovic – 9, Djerasimovic – 8, Jelenic – 4, Căpușan – 4. De partea cealaltă, Simon Balasz s-a remarcat cu 20 de puncte, urmat de Kalve Ernests, cu 19, în vreme ce Marton Bader a reușit un double-double, cu 14 puncte și 11 recuperări.

Reacții la cald:

„Știam din start că sunt o echipă mai valoroasă decât noi, au o rotație mai bună, iar noi nu îi puteam contracara decât prin luptă și agresivitate. N-am reușit, adversarii au marcat prea mult, prea ușor, multe aruncări deschise, mereu eram prea departe de ei. Fiecare pasă a lor ne-a găsit prea departe de minge. Nu e prima oară când facem asta, Szolnok s-a distanțat, noi am fost tot mai nervoși, și chiar dacă în partea a doua am avut câteva momente bune, n-a fost suficient. Am fost mult prea moi în startul meciului. Poate în România poți obține câteva victorii și dacă joci așa, dar la acest nivel e exclus”. (Predrag Badnjarevic, antrenor BC Timișoara)

„Am început destul de bine, cu o apărare agresivă, iar pe acest fond ne-am construit un avantaj consistent încă din primele minute. Am jucat foarte convingător, de fiecare dată când Timișoara se apropia de noi, aveam o replică. Datorită concentrării bune și a agresivității, am reușit să ne păstrăm permanent avantajul. Am studiat ultimele jocuri ale Timișoarei, am remarcat că pentru astăzi au pregătit câteva scheme noi, au fost mici diferențe la nivel tactic față de ce joacă ei de obicei, dar pot să spun că am fost bine pregătiți pentru acest joc”. (Peter Por, antrenor Szolnoki Olaj)