
BC Timba va evolua joi seară la Cluj, pe terenul fostei campioane U Mobitelco. „Urșii” vor încerca să realizeze o nouă surpriză, după ce sâmbătă au dispus de Energia Rovinari, la capătul unui joc interzis cardiacilor.
După ce sâmbătă a răpus una dintre învingătoarele concitadinei BC Timișoara, elevii lui Bogdan Murărescu vor încerca să repete figura și pe terenul singure formații ce s-a impus pe Bega în fața „leilor”.
„E un meci foarte greu. Jucăm în deplasare, cu o echipă foarte bună, cu un bilanț bun în acest an. Sperăm să ne ridicăm și noi la înălțimea lor, să facem un joc cât mai frumos și să plecăm cu maximum posibil de acolo. Bineînțeles că o victorie cu o echipă foarte bună ne-a ridicat puțin moralul. Pe noi ne așteaptă însă meciuri foarte grele, în care avem nevoie și de șansă să ne impunem”, a declarat Murărescu.
BC Timba le-a luat pulsul clujenilor în vară, la începutul perioadei de pregătire, atunci când a înregistrat o victorie și un eșec pe terenul acestora. Bogdan Murărescu nu consideră că duelul de joi va avea ceva în comun cu cele din august, în condițiile în care în lotul „șepcilor roșii” a mai rămas de atunci doar un singur jucător. „Față de cele două amicale din vară, echipa lor s-a schimbat foarte mult, mai au un singur jucător de atunci, pe Sean Barnette. Acum sunt una dintre cele mai bune echipe ale campionatului nostru. Sunt puternici peste tot, sub panou au doi jucători foarte buni, Teodorovic și Baciu, iar pe extreme sunt Nikolov și Barnette, care sunt extraordinari. Sunt foarte greu de contracarat, pentru că au jucători cu calități individuale foarte bune. Presiunea este însă pe ei, joacă acasă, sunt o echipă cu pretenții”, a mai spus Murărescu.
Mihuți: „Sunt covins că putem mai mult”
Alexandru Mihuți a avut o evoluție foarte bună în meciul câștigat de „urși” sâmbătă, cu Energia Rovinari. Pivotul în vârstă de 25 de ani e convins că la Cluj el și colegii săi vor avea o misiune mult mai dificilă.
„Ne-am făcut meciul cu Rovinari destul de ușor și e bine că am învățat să fim mai constanți. La Cluj vom lupta, vom da tot ce avem mai bun. Trebuie să ne bucurăm de acest meci, pentru că n-avem nimic de pierdut. Ne va fi greu să jucăm în fața unui public precum cel de la Cluj. Nu știu cu ce vom putea să îi surprindem, dar ne vom strădui”,a declarat Mihuți.
Pivotul timișorean sosit în această vară de la concitadina BCT spune că se simte foarte bine la Timba, acolo unde i se oferă mult mai multă încredere. „Mă simt foarte bine aici, asta e cel mai important. Simt că mi-am găsit locul, am și norocul să lucrez cu oameni profesioniști, care îmi pot da această încredere. Eu sunt convins că putem și mai mult, ne îmbunătățim jocul de la meci la meci, iar acest lucru cred că se vede”, a mai spus Mihuți.
Partida U Mobitelco Cluj – BC Timba se va desfășura joi, de la ora 19, în sala „Horia Demian”.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.