BC Timba, înfrântă pe terenul liderului Atlassib Sibiu

1463225_651948034848446_1888871541_n
BC Timba nu și-a depășit statutul de outsider pe terenul revelației actualului sezon, CSU Atlassib SIbiu. Elevii lui Bogdan Murărescu au fost înfrânți clar, scor 56-88, într-un joc în care aproape jumătate din punctele timișorenilor au fost „opera” pivotului John Florveus.

După un joc bun, săptămâna trecută, cu U Mobitelco Cluj, BC Timba a intrat mai greu în joc vineri, la Sibiu, acolo unde în primul sfert nu a reușit să pună pe tabelă decât 6 puncte, iar gazdele 31. Jocul în ofensivă al galben-negrilor avea să se mai regleze, la pauza mare înregistrându-se 51-24.

Deși nu a reușit să micșoreze handicapul de pe tabelă, Timba a prestat un joc mai consistent în cea de-a doua jumătate a meciului, având prin John Florveus un adevărat turn de control, care a dominat spațiul din fața ambelor panouri. După sfertul 3, avansul gazdelor creștea la 32 de puncte, 74-42, și avea să rămână neatins până la ultima sirenă, atunci când tabela Sălii Transilvania indica 88-56 pentru gruparea pregătită de Miodrag Perisic.

John Florveus a reușit un nou meci de zile mari, încununat cu 26 de puncte și 11 recuperări. Au mai punctat pentru timișoreni Păcurariu 9, Nakic 9, Andrieș 8, Costa 2 și Pătru 2. De partea cealaltă, Bojovic a fost lider la puncte pentru Sibiu, cu 24, urmat de Ceskovic, cu 21.