Calendarul alb-violet: 25 februarie în istoria lui Poli

1957 Știința Timișoara câștigă net amicalul susținut pe teren propriu în fața formației Energia Constructorul Arad. A fost 8-0 pentru studenți, jumătate dintre goluri fiind marcate de Ioan Ciosescu, celelalte patru purtând semnăturle lui Venturini (2), Filip și Tănase. Timișorenii au aliniat formula Curcan – Zbârcea, Brânzei, Florescu – Cojereanu, Tănase – Gârleanu, Ciosescu, Venturini, Filip, Boroș. Au mai intrat Apter și Manciu.

1962 Știința Timișoara pierde amicalul susținut la Petroșani, cu Jiul Petrila, scor 2-3. La pauză, formația din Valea Jiului conducea cu 3-1, prin golurile semnate de Ciornoavă (min. 8 și 16) și Dumitriu (min. 37), pentru bănățeni punctând Lereter, în minutul 44. Același Lereter avea să marcheze și singurul gol al reprizei secunde, în minutul 56, care a stabilit și rezultatul final. Iată cele două formații:

Jiul: Obrelin – Romoșan, Tâlvescu, Cazan – Horzsa, Crișan – Martinovici, Ciurdărescu, Dumitriu, Gabor, Ciornoavă. Au mai intrat Zamfir, Maximilian și Melinte.
Știința: Curcan – Jenei, Țurcan, Răcelescu – Bolescu, Georgescu – Gârleanu, R. Lazăr, Manolache, Lereter, Dragoș.

1990 O zi cu o importanță simbolică pentru istoria lui Poli care disputa, la această dată, primul joc oficial în libertate. Campionatul Diviziei A se relua, după o pauză de iarnă în care s-a schimbat totul în societatea românească, iar presa considera acesta un punct de plecare către o curățare morală a fotbalului după 45 de ani de urgie comunistă.
Poli a jucat la Oradea, cu un FC Bihor care a strălucit în tur, clasându-se pe locul 4 pe perioada iernii, cu aspirații europene. Acesta avea să fie însă startul urcușului echipei lui Costică Rădulescu, învingătoare cu 2-1 pe malul Crișului Repede. Bihorul a condus însă la pauză, cu 1-0, prin golul lui Vancea, din minutul 15. Alb-violeții au întors rezultatul în partea secundă, prin reușitele lui Trăistaru (min. 55) și Vlaicu (min. 75). Iată și cele două formații:

FC Bihor: Jipa – Weissenbacher, Brukental, Blazsok, Baba – Kulcsar, Tămaș, T. Ivan, Vancea – Ov. Lazăr, Bolba. A mai intrat Terhes.
Poli Timișoara: Almășan – C. Varga, Crăciun, Andreaș, Stoicov – China, Oloșutean, Vlaicu, O. Popescu – Trăistaru, Timofte. Au mai intrat Bărbosu și Bungău.

Remarcabilă desfășurarea de forțe a galeriei timișorene, venită în umăr impresionant la Oradea. Înainte de meci, fanii au mărșăluit prin oraș, în memoria eroilor căzuți în zilele Revoluției. Pentru aceeași cauză, fotbaliștii alb-violeț au evoluat purtând banderole negre pe braț.

2004 FC Bihor devine adversarul cel mai frecvent pentru Poli în zilele de 25 februarie. La această dată, cele două echipe și-au dat întâlnire pe „Știința”, într-un meci amical. Victoria a revenit alb-violeților, cu 1-0, gol marcat de Ciprian Prodan, în minutul 76. Iată formulele de start utilizate de cele două echipe (ambele prim-divizionare la acea vreme):

Poli: Grigore – Șoltuz, Balauru, Bătrânu, Angheluță, Poenaru, Silvășan, Vancea, Bălace, Oprea, Prodan.
FC Bihor: Rotaru – Amzucu, Stanciu, Munteanu, Dianu, Sfârlea, Dumitra, Mihuț, M. Nicolae, Lupașcu, Vrăjitoarea.

2006_02_25-oradea-poli-a_fm052006 Poli și FC BIhor s-au reîntâlnit după doi ani într-un meci amical, de această dată pe stadionul „Iuliu Bodola”, din Oradea. Trupa de pe Crișul Repede își reluase statutul de divizionară secundă, în timp ce la Timișoara se cheltuiau bani cu nemiluita, alb-violeții fiind la finalul primului an din „era BkP”. Partida de la Oradea a fost însă una ternă, încheiată la egalitate, 0-0.

2007 Poli Timișoara a pierdut meciul susținut în deplasare, 0-2 cu Rapid. Reușitele giuleștenilor au fost semnate de doi viitori poliști: Valentin Bădoi (min. 22 – din penalti) și Ianis Zicu (min. 60). Meciul s-a disputat la Craiova, pe stadionul „Ion Oblemenco”, rapidiștii având terenul propriu suspendat. Iată și cele două formații:

Rapid: Coman – Săpunaru, Maftei, Rada, Bădoi, C. Lazăr, Măldărășanu, Dică, Moldovan, Zicu, Mazilu. Au mai intrat Buga, I. Stancu, R. Stancu.
Poli Timișoara: Popa – Matei, McKain, Mehmedovic, Izvoranu, Caramarin, Pleșan, Srhoj, Art. Karamian, Mansour, Bucur. Au mai intrat Grigorie, Omoduemuke și Cristea.

2012 Poli Timișoara s-a impus pe terenul divizionarei C ACS Recaș, scor 5-0, într-un meci amical. Pentru alb-violeți au punctat Axente, Popovici, Boștină și Popa (de două ori). Valentin Velcea a folosit două garnituri diferite, începând partida cu Lepmets – Belu, Scutaru, Mera, Sandu – Chiș, Zaluschi, Poparadu – Goga, Cârstea, Axente. În repriza secundă, au jucat Kirev – Dăruială, Petcuț, Ilie, Zele – Fuchs, Gorobsov, Dobricean – Popa, Boștină, Popovici.