Timba, învinsă în primul amical de la Târgu Mureș

546028_541520895891161_1879669426_n

BC Timba a cedat în prima manșă a „dublei” amicale cu BC Mureș. Elevii lui Bogdan Murărescu au fost întrecuți cu 70-88 de echipa gazdă, însă au evoluat din nou fără Kevin Bridgewatwers, în continuare accidentat. Pe lista indisponibilior s-a înscris și David Lawrence, care a suferit o entorsă în timpul meciului și va rata cea de-a doua partidă, din această seară.

Vicecampioana și-a demonstrat valoarea încă din startul meciului cu Timba. La capătul unui prim sfert spectaculos, mureșenii conduceau cu 32-19. Timișorenii au reușit un joc mai bun în sfertul 2, însă n-au putut recupera decât două puncte din handicap până la pauza mare, 39-50. În jumătatea a doua, gazdele s-au distanțat treptat, ajungând la 69-54 după 30 de minute de joc, iar apoi la o diferență finală de 18 puncte, 88-70.

Noul căpitan Denham Brown a fost cel mai bun marcator al celor de la Timba, cu 27 de puncte, urmat de Păcurariu – 8, Tasic – 7, Andrieș – 6, Lawrence – 6, Costa – 5, Mihuți – 4, Czmor – 3, Florveus – 3 și Pătru – 1. De partea cealaltă, noua achiziție Goran Martinic a pus 28 de puncte pe tabelă, în vreme ce Ivanovic, jucător sosit tot în această vară, de la Mediaș, a reușit 20 de puncte.

BC Mureș și Timba își vor măsura forțele și astăzi, de la ora 19.