94 | „Societatea Sportivă a Școalei Politehnice Timișoara”

4 decembrie 1921. Duminică dimineața. Victor Vlad, Opran, Benția sau Câmpeanu erau doar câteva nume participante la Adunarea Generală a celui mai nou club sportiv din Timișoara. Pe lângă Chinezul, C.A.T., R.G.M.T. sau Unirea, își făcea apariția „Societatea Sportivă a Școalei Politehnice din Timișoara”. Oare câți dintre cei prezenți au realizat importanța datei în care […]
92 de ani de Poli! Începuturile fotbalului studențesc din Tmișoara

În urmă cu exact 92 de ani, profesori și studenți ai recent înființatei Școli Politehnice din Timișoara puneau bazele unui club sportiv propriu. A fost ales primul președinte, au fost delimitate secțiile, au fost semnate actele constitutive. Fără îndoială, niciunul dintre cei implicați nu avea să întrevadă ascensiunea ce a urmat. POLI a devenit, treptat, […]