POLI 70 | Incursiune în istoria primei echipe studențești de handbal din România

Comunitatea universitară Politehnica sărbătorește, în aceste zile, 70 de ani de existență a uneia dintre cele mai iubite și galonate grupări sportive: echipa de handbal Politehnica Timișoara. În septembrie 1947, un grup de studenți și cadre didactice entuziaste, în frunte cu Gheorghe Gunesch, au înființat echipa de handbal în 11 Politehnica. Noua grupare avea să […]