TRADIȚIE | Timișoara a dat primul campion de șah al României! Povestea lui Alexandru Tyroler

Șahul, spre deosebire de alte discipline tradiționale din Timișoara, își cinstește și astăzi, așa cum se cuvine, renumele dobândit de-a lungul deceniilor. „Sportul minții” se practică în orașul de pe Bega încă din secolul al XVIII-lea, iar odată cu înființarea Federației Române de Șah, în 1925, marii maeștri timișoreni s-au situat mai mereu în topul […]