BCM Danzio conduce la pauză dar pierde la Brașov

75610_620083781361575_452089346_n
BCM Danzio a înregistrat astăzi al doilea eșec stagional în fața Olimpiei Brașov, de această dată pe terenul formației de sub Tâmpa. După ce la pauza mare conduceau la o diferență de șapte puncte, fetele lui Dan Ionescu n-au mai continuat în același ritm și în partea a doua, fiind întrecute cu 72-63 de gazde.

Start bun de meci pentru BCM Danzio la Brașov. Timișorencele și-au asigurat un ecart de șapte lungimi după primul sfert, 19-12, pe care l-au păstrat până la pauza mare, atunci când tabela sălii de sub Tâmpa indica 40-33 în favoarea vizitatoarelor.  Elevele lui Dan Ionescu n-au reușit să facă față presiunii exercitate de gazde în cea de-a doua jumătate a meciului, brașovencele reușind să preia conducerea până la finalul sfertului 3, 53-51. Până la final, diferența dintre cele două grupări a continuat să se mărească, tabela fiind oprită la scorul de 72-63 în favoarea Olimpiei.

Biljana Pesovic a fost cea mai prolifică marcatoare a formației timișorene, cu 23 de puncte, urmată de Kilin – 11, Fodor – 11, Zivadinovic – 6, Marjanovic – 4, Necula – 4, Kecoevic – 2 și Stoiedin – 2. De partea cealaltă, Kovacevic a pus 23 de puncte pe tabelă pentru Olimpia, urmată la mică distanță de Bartee, cu 22.