„Urșii” – cu rotație scurtă, piteștenii – cu un Kostoski în zi de grație: Timba – Pitești 77-82

Cameron Naylor a reușit un „double-double” pentru Timba, cu 13 puncte și 12 recuperări (Foto: Emanuel Titus Ilieși / Mediafax Foto)

Timba Timișoara a fost învins pe teren propriu în această seară, cu 77-82, de BCMU FC Argeș Pitești, într-un meci din etapa a 11-a Ligii Naționale de baschet masculin. Jocul s-a desfășurat după un scenariu deja cunoscut de galben-negrii, care au condus în prima jumătate (chiar la 15 puncte diferență!), dar au plătit tribut rotației scurte. În plus, Piteștiul a avut prin Aleksandar Kostoski o adevărată „mașină” de aruncări de la distanță, macedoneanul reușind opt „trițe” din nouă încercări după pauza mare.

Oaspeții din această seară din sala „Constantin Jude” au fost precum un motor Diesel, încălzindu-se extrem de greu. Practic, primele puncte ale Piteștiului au venit după aproape trei minute, atunci când Timba conducea cu 5-0. „Urșii” au confirmat startul în forță și s-au distanțat pe tabelă, profitând de greșelile neforțate comise de elevii lui Hristu Șapera, mai cu seamă pe faza ofensivă. Diferența maximă în favoarea timișorenilor a fost de 15 puncte, înregistrată spre finalul primului sfert (23-8), iar apoi în al doilea minut al sfertului secund (28-13).

Încetul cu încetul, Timba și-a pierdut din forța ofensivă, fapt cauzat și de accidentarea lui Dejan Kovacevic de la mijlocul sfertului al doilea. Până la pauza mare, argeșenii au redus handicapul la un singur punct (37-36), pentru ca apoi să înceapă sfertul 3 în ritm accelerat, ajungând să conducă la zece puncte diferență după doar trei minute 50-40. Timba și-a revenit spre finalul sfertului, reușind un „run” de 10-0 (continuat și în sfertul 4), egalând la 62 de la 52-62.

Piteștiul a fost însă de neoprit în această jumătate a meciului, mai cu seamă grație inspirației lui Aleksandar Kovacevic din spatele liniei de 6.75m. Macedoneanu, care nu marcase de la distanță din patru încercări în prima jumătate, a avut un procentaj uluitor după pauza mare, reușind opt „trițe” din nouă aruncări. Kostoski a distanțat Piteștiul la șase lungimi cu un minut și jumătate înaintea finalului (73-79) și tot el a stabilit scorul final, cu 50 de secunde înaintea ultimei sirene. Ultimul atac a aparținut timișorenilor, însă Reljic și-a trecut în cont un „air ball” din spatele liniei de trei puncte. Practic, în ultimele 20 de secunde nu s-a mai jucat, cele două echipe așteptând doar semnalul sonor care indică finalul întâlnirii.

Principalul marcator al gazdelor a fost Pavle Reljic, cu 25 de puncte, urmat de Floreveus 16, Kovacevic 15, Naylor 13 (+12 recuperări), Lazăr 5, Medyesi 2, Rotariu 2. De partea cealaltă, argeșenii au punctat prin Kostoski 28, Agafonov 18, Russell 18, Nicoară 11 (+11 recuperări), Troupe 5, Lazăr 2

Timba nu a încheiat seria jocurilor din 2017. Sâmbătă, 30 decembrie, galben-negrii vor juca în deplasare, cu liderul U-BT Cluj. Partida se joacă în devans și contează pentru etapa a 13-a a campionatului.