Cinci ani fără UMT! Reconstituirea ultimelor zile din viața „zebrelor”

Timișoara fotbalistică și-a pierdut, rând pe rând, numele importante în ultimii ani. Printre ele și UMT, grupare ce la începutul deceniului trecut purta drapelul capitalei Banatului pe prima scenă. După frumoasa promovare din iunie 2001, în fața a 12.000 de suflete la meciul decisiv cu FC Bihor, „zebrele” au început să alunece pe un tobogan […]

Călin Mada: „M-am îngrozit să aud că a dispărut stadionul UMT”

În vară se vor împlini 10 ani de când Călin Mada a părăsit Timișoara cu destinația Austria. De atunci, peisajul fotbalistic al orașului de pe Bega s-a schimbat aproape total. Dincolo de zbuciumul Politehnicii, în acest răstimp a dispărut fără urmă clubul pe care fundașul timișorean l-a slujit cea mai lungă perioadă, UMT. Călin Mada […]