Amintiri alb-violete pe Cibin: Poli s-a întors victorioasă de la Sibiu doar în 1990

Fotbalul sibian a revenit în eșalonul secund, odată cu promovarea din vara acestui an a grupării AFC Hermannstadt. Un club nou, care își propune să ducă mai departe tradiția fotbalului de pe malul Cibinului, reprezentat și în eșalonul de elită, în perioade, e drept, destul de îndepărtate între ele. De-a lungul anilor, vechea Politehnica s-a duelat cu reprezentantele Sibiului în primele două eșaloane și indiferent de denumirea acestora, a avut parte întotdeauna de deplasări extrem de dificile. Practic, gruparea timișoreană a înregistrat o singură victorie la Sibiu, în cele 17 vizite pe care le-a făcut în acest oraș în jocurile de campionat. S-a întâmplat imediat după Revoluție, la 21 aprilie 1990, când Poli s-a impus cu 1-0 în fieful lui Inter Sibiu, prin golul înscris în minutul 52 de Călin Rosenblum. Prima deplasare a formației studențești pe malul Cibinului s-a consemnat în ediția 1950 a Diviziei A. CSU Timișoara (cum se numea pe atunci echipa) izbutea doar o remiză albă pe terenul nou-promovatei Locomotiva Sibiu. E vorba despre cea mai longevivă grupare sibiană, consacrată sub denumirea Șoimii, înființată în 1913 și obligată să fuzioneze, în 1947, cu concitadina CFR. După această unică participare în elită, a evoluat doar în ligile inferioare, până în sezonul 2000/2001, când s-a retras din Divizia C din cauza lipsei sprijinului financiar. 10 aprilie 1950, Sibiu Spectatori: 7.500 LOCOMOTIVA SIBIU – CSU TIMIȘOARA 0-0 (0-0) Locomotiva: Popescu – Moraru, Gheorghiu, Stuparu, Straja, Kund, Văcaru, Cucerac, Chiling, Căciulă, Gârleanu CSUT: Franciscovici – Nicolaevici, Brânzei, Mioc, Popescu, Mazăre, Morja, Nicșa, Păcurariu, Dee, Meghie. CSU Timișoara era pregătită în acel sezon de una dintre legendele fotbalului interbelic, Rudolf Burger, fost echipier al Ripensiei din perioada de glorie. Gruparea de pe Bega avea să reușească, la finalul ediției, cea mai mare performanță de până atunci, locul 3, cu 25 de puncte, la trei lungimi în spatele primelor clasate, Flamura Roșie UTA Arad și Locomotiva București. În schimb, Locomotiva Sibiu a retrogradat, cu doar 16 puncte acumulate în cele 22 de etape. În meciul amintit, pentru Locomotiva Sibiu a evoluat o viitoare legendă a fotbalului timișorean. E vorba despre Ilie Gârleanu, cel care în 1954 avea să ajungă la Știința, urmând ca în 1958 să cucerească primul trofeu din istoria clubului, Cupa României, după 1-0 în finala cu Progresul București. S-a stins din viață în luna august a anului trecut, la vârsta de 86 de ani. În a doua jumătate a anilor 60 și începutul anilor 70, Politehnica a avut dueluri tari în Divizia B cu aceeași formație, trecută între timp la denumirea CSM (Clubul Sportiv Muncitoresc) Sibiu. „Studenții” au vizitat de șapte ori gruparea ardeleană în această perioadă, însă nu au reușit să câștige niciodată. Cel mai disputat meci s-a consemnat la 13 iunie 1970, când CSM Sibiu și Politehnica remizau 2-2. Gazdele au condus de două ori, prin golurile lui Stoicescu (min. 10, 76), însă bănățenii au revenit de fiecare dată, prin Dobândă (min. 17) și Kun I (min. 89). După promovarea lui Poli, din 1973, s-a întrerupt șirul confruntărilor cu reprezentantele Sibiului. Acestea s-au reluat abia după mai bine de un deceniu și jumătate, odată cu apariția clubului Inter, o grupare cu o ascensiune fulminantă în a doua jumătate a anilor 80, datorată și prezenței lui Nicu Ceaușescu în funcția de prim-secretar al PCR la Sibiu. Poli a vizitat terenul lui Inter de șase ori la nivelul primului eșalon și a reușit, cum spuneam și mai sus, o singură victorie, în returul ediției 1989/1990. Ultimul meci de primă divizie disputat pe Stadionul Municipal, cu Poli Timișoara în calitate de oaspete, s-a disputat la 29 august 1995. A rezultat o remiză, 1-1, cu goluri înscrise în ultimele 20 de minute ale întâlnirii: 29 august 1995, Sibiu Spectatori: 2000 INTER SIBIU – POLITEHNICA TIMIȘOARA 1-1 (0-0) Marcatori: L. COTORA (73-penalti) – VELCEA (83) Inter: Blid – Glăvan, L. Cotora, Baciu – Demian, Cr. Lazăr, Pogăcean, C. Szeghedi (70, Toboșaru), Tâlvan – Văsâi (76, Cl. Moldovan), Cașolțan Poli: Almășan – Contra, Macavei, Pelici, Stoicov – Săvoiu (62, Contescu), Călin (80, R. Ivan), Trandu, Velcea, Kovacs – Băban (80, Gușatu) Doi jucători din formația sibiană au ajuns, mai târziu, să evolueze pentru Poli. Portarul Adrian Blid a apărat buturile alb-violete în returul ediției 1999/2000, într-un sezon de tristă amintire, care a consemnat prima retrogradare a alb-violeților în Divizia C. După cum se știe, Poli a continuat la nivelul eșalonului secund, grație „artificiului” Dacia Pitești, iar în returul sezonului 2000/2001, în alb-violet a ajuns atacantul Cornel Cașolțan. Integralist în centrul apărării poliste la jocul din urmă cu 22 de ani, Alexandru Pelici e actualul antrenor al divizionarei secunde AFC Hermannstadt. De altfel, în calitate de tehnician, Pelici a fost artizanul singurei participări a Sibiului pe prima scenă din acest mileniu, în ediția 2011/2012, alături de Voința. Inter și Poli s-au reîntâlnit în Divizia B, în a doua jumătate a anilor 90, după ce și alb-violeții au retrogradat, la finalul ediției 1996/1997. Până la dispariția clubului sibian, retras din Divizia B în toamna anului 2000, pe malul Cibinului s-au disputat trei întâlniri directe, toate câștigate de gazde. Noi ne vom referi însă la ultima confruntare de pe Stadionul Municipal, consemnată în turul ediției 1999/2000: 16 octombrie 1999, Sibiu Spectatori: 1000 INTER SIBIU – POLITEHNICA TIMIȘOARA 3-1 (0-1) Marcatori: GALEA (67-penalti), STĂNICESCU (68), BALABAN (84) – CL. BALACI (15) Inter: Fl. Cotora – C. Szeghedi (45, A Popa), Burdulean, S. Toader, L. Cotora – Terchilă (65, Neguț), Luca, Stănicescu, M. Szeghedi (45, Galea) – Maftei, Balaban Poli: C. Frunză – S. Mihai, Mioc, Miculescu, Dancia – R. Ivan, Naidin, M. Bătrânu, Crișanov (72, Stoican) – C. Bota, Cl. Balaci Titular în gruparea alb-violetă a fost actualul component al Politehnicii, Alin Crișanov. Pe atunci în vârstă de 21 de ani, Crișanov i-a lăsat locul în minutul 72 lui Ilie Stoican. În garnitura aliniată la acest meci de formația timișoreană, s-a mai regăsit un fotbalist care a activat și la actuala Politehnica Timișoara. E vorba despre Leonard Naidin, revenit în alb-violet în sezonul 2014/2015, care a