REMEMBER | A fost o vreme când Timișoara respira aerul unei finale de Cupa Campionilor Europeni

Handbalul feminin din România trăiește cel mai bun moment din ultima jumătate de veac, la nivelul echipelor de club. CSM București a cucerit ieri Liga Campionilor, după o finală electrizantă la Budapesta, contra maghiarelor de la Gyor, decisă la aruncările de la șapte metri și readuce în țară trofeul pe care l-au mai cucerit Știința […]
40 de ani de la o performanță de neimaginat în Timișoara de astăzi
Pentru cei care cunosc starea actuală a handbalului feminin de pe Bega, ar putea suna ca o păcăleală. Ei bine, e cât se poate de adevărat. La 1 aprilie 1973, Universitatea Timișoara disputa, la Bratislava, finala Cupei Campionilor Europeni. Calendaristic, au trecut doar 40 de ani, însă privind la ce s-a ales de acest sport […]