Înot și polo, pe apa sâmbetei! Bazinul olimpic, veșnica iluzie a Timișoarei

Promisiuni, proiecte blocate, declarații pompoase. Cam așa arată în acest moment bazinul olimpic al Timișoarei, un edificiu la care lumea natației de pe Bega visează cu ochii deschiși an de an. Orașul care se laudă cu Johnny Weissmuller, cu primul înotător român la Jocurile Olimpice și cu prima hegemonie în polo nu dispune, în 2013, […]
Bazinul din Circumvalațiunii, dat în sfârșit în folosință

După șase luni de reparații și 60 de zile de întârziere, bazinul de înot din Circumvalațiunii a fost dat astăzi în folosință. Cu toate că amânarea inaugurării le-a dat bătăi de cap înotătorilor timișoreni, care au fost nevoiți să se antreneze în alte locații, s-a salvat totuși Cupa de Sprint, eveniment ce se va derula […]