Sorin Brîndescu: „Am cerut lucruri simple, dar ne-am complicat”

11745533_869118576505939_3702302100097247672_nAntrenorul lui ASU Politehnica, Sorin Brîndescu, a tras concluzia jocului de pregătire de astăzi, cu Mama Mia Becicherecu Mic, pierdut cu 1-2 pe „Știința”. Tehnicianul alb-violeților a folosit 22 de jucători în această partidă, spunând astfel că rezultatul nu a fost pus pe primul plan. Totuși, Brîndescu s-a arătat nemulțumit de faptul că în multe momente, elevii săi au preferat să se complice în situații favorabile, în loc să joace simplu.

„Nu ne-am pus în niciun moment problema rezultatului, nici la meciul cu Mașloc, nici acum. Am rulat tot lotul de jucători, pentru ca fiecare să beneficieze de aceeași durată de joc. Nu m-au mulțumit toți jucătorii. Au încercat, dar pentru faza în care suntem, am cerut lucruri simple, pe care nu le-am respectat, ci ne-am complicat. Aceste jocuri le folosim pentru pregătire, dar încercăm să corectăm și unele aspecte tactice, care se văd în timpul jocului. Se văd greșeli destul de importante”, a declarat Brîndescu, după jocul cu Mama Mia.

ASU Politehnica ar fi trebuit să întâlnească astăzi divizionara secundă Metalul Reșița, într-o primă manșă a unei „duble”. Problemele grave cu care se confruntă clubul din Valea Domanului au dus la anularea celor două jocuri, însă Sorin Brîndescu spune că acest aspect nu a dat peste cap programul echipei. „Nu ne-au încurcat delor problemele Reșiței, chiar le mulțumim celor de la Mama Mia că au răspuns invitației noastre să umplem acest gol lăsat de Metalul”, a precizat Brîndescu.

Tehnicianul lui ASU Politehnica spune că vor continua mișcările de trupe, mai ales la capitolul plecări, deoarece în aces moment, efectivul e mult prea numeros. Cu siguranță, următoarele teste îl vor edifica asupra celor la care va trebui să renunțe. „Suntem destul de mulți și, deși toți cei care sunt acum în lot sunt jucători valoroși, probabil va trebui să renunțăm la câțiva, pentru că suntem prea mulți și nici calitatea antrenamentelor nu e așa cum ne-am dori, tocmai din cauza numărului mare de jucători”, a mai spus Brîndescu.

ASU Politehnica va juca următorul amical sâmbătă, la ora 11, la Alparea (jud. Bihor) cu formația de Liga a III-a CS Oșorhei.

About Gabriel Toth

Leave a Reply