SCM Politehnica împinge disputa cu Turda în meciul decisiv! Nervi întinși la maximum în sala „Constantin Jude”

Handbaliștii de la SCM Politehnica s-au răzbunat pe Potaissa Turda după eșecul usturător de la mijlocul săptămânii, de pe malul Arieșului, când elevii lui Horațiu Gal s-au impus la 9 goluri diferență. Astăzi, în meciul al doilea al sferturilor de finală din Liga Națională, alb-violeții s-au impus la limită, 30-29, după un joc mult mai consistent și cu un final extrem de tensionat, în care antrenorul gazdelor, Pero Milosevic, a fost eliminat.

După o victorie confortabilă la mijlocul săptămânii, Potaissa Turda a sosit la Timișoara hotărâtă să rezolve ecuația calificării în semifinalele campionatului încă din meciul 2. După cum se știe, formația ardeleană e angrenată pe trei fronturi (Liga Națională, Cupa României și Cupa Challenge), astfel că orice meci în minus e mană cerească pentru elevii ex-polistului Horațiu Gal.

Dacă miercuri, la Turda, Potaissa a câștigat la 9 goluri diferență (și a condus, la un moment dat, la 12!), situația s-a schimbat radical la Timișoara. SCM Politehnica a demonstrat că a tras învățămintele necesare după corecția severă de pe malul Arieșului și a oferit o replică mult mai consistentă formației care a încheiat pe poziția a doua sezonul regular. Potaissa s-a aflat la conducere în primul sfert de oră al întâlnirii, având chiar și două goluri avans, însă alb-violeții, cu Marjanovic, Milosevic și Fenici în mare formă au întors rezultatul și au preluat frâiele partidei.

La pauză, Politehnica a intrat la adăpostul unui avans de două goluri, 15-13, care a crescut rapid la +5 în debutul părții secunde (18-13). A fost, practic, copia la indigo a începutului de mitan secund de la Turda, atunci când Potaissa a marcat de trei ori consecutiv, iar alb-violeții au depus complet armele. Ardelenii nu au capitulat, fiind hotărâți să remonteze acest handicap, însă nu au reușit săs e apropie la mai mult de două goluri de gazdele de astăzi. Lupta acerbă de pe parchet a fost însoțită de nervii descărcați pe marginea terenului, acolo unde vulcanicul antrenor polist Pero Milosevic a fost eliminat pentru proteste la adresa arbitrilor și a urmărit ultimele minute de pe scare care duce la loja de deasupra băncilor de rezervă. S-a încheiat 30-29, ultimul gol fiind înscris de turdeanul Zacaciurin, din aruncare de la 7 metri, după expirarea celor 60 de minute regulamentare.

Principalul marcator al Politehnicii an fost Filip Marjanovic, cu 10 goluri, urmat de Vuk Milosevic 6, Marko Lasica 4, Cristian Fenici 4, Filip Lazarov 3 și Andrei Santeiu 3. De partea cealaltă, Roman Zacaciurin a fost golgheterul Turdei, cu 8 reușite, urmat de Adomnicăi 6, Fleșer 4, Thalmaier 4, Cîntec 2, Pop 2, Pavel 2, Laslo 1 și Savic 1.

Disputa decisivă pentru calificarea în semifinale, dintre Potaissa Turda și SCM Politehnica, va avea loc joi, în fieful ardelenilor. În penultimul act al Ligii Zimbrilor au acces deja primele două clasate ale ediției trecute, Dinamo București și CSM București, cu duble victorii în fața Dunării Călărași, respectiv HC Vaslui.