Oboseala, atitudinea și dorul de casă: Crișul Chișineu Criș – ASU Politehnica 4-0

© Emanuel Titus Iliesi

ASU Politehnica a încheiat perioada de cantonament cu o prestație extrem de modestă și un rezultat pe măsură în fața unei formații din eșalonul al patrulea. Alb-violeții au fost învinși cu 4-0 de Crișul Chișineu Criș, o diferență de scor ce ne scutește de comentarii și care putea fi chiar mai severă, în condițiile în care elevii lui Sorin Brîndescu au periclitat rareori poarta arădenilor, iar gazdele au mai irosit câteva șanse importante.

După un cantonament istovitor la Bekescsaba, nou-promovata în liga secundă ASU Politehnica s-a oprit la Chișineu Criș, pentru un test devenit deja tradițional pentru perioadele de pregătire, în fieful localnicei Crișul. Antrenorul Sorin Brîndescu a decis să le ofere minute de joc și celor ce au evoluat mai puțin în cele trei partide de verificare din Ungaria, optând pentru un prim 11 în bună măsură experimental și care a rămas în teren nemodificat până la ultimul fluier.

Timișorenii au fost însă lipsiți de vlagă, moi (explicabil, după efortul depus la Bekescsaba în ultimele zece zile), însă unii dintre jucători au și dat senzația că gândul le e mai mult la revenirea acasă decât la joc.

Gazdele, mult mai decise și mai prezente în joc, au dat primele semne de pericol în minutul 5, atunci când vârful testat în această vară de ASU Politehnica, Nicu Modan, a scăpat singur cu portarul Constantinescu, dar a fost blocat. Un minut mai târziu, a venit și prima șansă a alb-violeților (care avea să rămână și cea mai importantă până la finalul partidei): lansare Blănaru pentru Patrick Peter, mezinul lotului intră în unghi și caută vinclul de la colțul scurt, dar portarul Mucha, pe fază, respinge în corner.

Scorul s-a deschis în minutul 21, atunci când Giuricici, încercat astăzi în rolul de fundaș central, l-a faultat în propriul careu pe același Modan, iar Turcuș a transformat fără emoții lovitura de pedeapsă rezultată. Până la pauză, mai putem nota o ocazie imensă a celor de la Chișineu Criș, prin același Modan, care a tras în bară, din situație de unu contra unu cu Alin Constantinescu.

În partea a doua, antrenorul gazzdelor, Mihai „Ole” Roșca, a recurs și la câteva modificări, avându-l la dispoziție și pe jucătorul Pâncotei, George Pirtea, care a impresionat în ultimul sezon de „B” la echipa din Podgorie, ce tocmai și-a încetat activitatea. De partea cealaltă, ASU Politehnica a rămas în teren cu același „11”, într-o continuă scădere de tempo și tot mai deconectat. 2-0 s-a făcut rapid, în minutul 48, atunci când Boteș a înscris de la marginea careului. În minutul 67, s-a înregistrat scorul de forfait, Faur marcând, după o lipsă de sincronizare între stopperul Telescu și portarul Constantinescu. În fine, în minutul 82, Kovacs a închis tabela, cu un șut plasat, de la marginea careului: 4-0 pentru Crișul.

Un meci în urma căruia e greu de remarcat un jucător al Politehnicii în sens pozitiv. Cu excepția poate a lui Blănaru, care a depus un efort considerabil în cele 90 de minute, în încercarea de a face pressing, echipa a jucat static, previzibil, fără tragere de inimă.

Crișul Chișineu Criș (antrenor Mihai Roșca): Mucha – Ciornei, Tolan, Lung, Jude – Clej, Petrescu – Kovacs, Turcuș, Rus – Modan. Au mai intrat Faur, Boteș, Pirtea, Mako și Sebastian.
ASU Politehnica (antrenor Sorin Brîndescu): A. Constantinescu – Teuț, Telescu, Giuricici, Marin – Stancu – Vucea, Băban, Țugui, Peter – Blănaru.

ASU Politehnica va disputa următorul test miercuri, în compania divizionarei secunde maghiare Szeged 2011, cel mai probabil la Gyula.