Liga a III-a | Nici cu Iencsi, Hunedoara nu scapă de blestemul terenului propriu; Ineul, la al treilea succes consecutiv

12190979_1004038386327685_1965881854742257652_n

Hunedoara, întoarsă dramatic de Cugir (Foto: corvinul1921.ro)

A doua parte a etapei a 10-a, desfășurată ieri după amiază, a programat câteva dueluri extrem de interesante. Dacă despre remiza albă obținută de ASU Politehnica la Alba Iulia, cu Performanța Ighiu, am vorbit pe larg pe site-ul nostru, ne vom concentra de această dată atenția asupra partidelor de la Hunedoara și Ineu. Pe „Michael Klein”, au triumfat ieri din nou oaspeții, chiar dacă gazdele aveau 2-0 până în minutul 38 și un om în plus mai bine de o jumătate de oră. Iar la Ineu, formația care până mai ieri ținea strâns de „mânerul” lanternei roșii, a bifat al treilea succes la rând. Iar săptămâna viitoare urmează o deplasare pe… „Știința”!

FC Hunedoara – Metalugristul Cugir 2-3

Hunedorenii se simt blestemați pe teren propriu. Și pe bună dreptate! Nici atunci când încep bine, când totul pare în favoarea lor, când vin după un succes cu 5-1 în deplasare, nici atunci nu se rupe seria neagră de pe „Michael Klein”.

Cu un nou antrenor pe bancă, în persoana fostului internațional Adrian Iencsi, formația hunedoreană a început perfect. În minutul 5, Bozian a deschis scorul, iar în minutul 33 s-a făcut 2-0, prin reușita tânărului Bloj. Cinci minute mai târziu, veteranul Cugirului, Gheorghe Goșa, a marcat golul care a readus formația de sub Drăgana în joc. Situația părea să se complice însă pentru oaspeți, în minutul 58, atunci când Piko a văzut al doilea cartonaș galben, luând drumul vestiarelor. Dar chiar aici, în ultima jumătate de oră, la Hunedoara a lovit din nou blestemul. În minutul 67, fostul echipier al alb-albaștrilor, Ionuț Radu, a restabilit egalitatea pentru Cugir. Iar ca tot tacâmul să fie complet, în minutul 88, Cârstean a scuturat pentru a treia oară plasa porții hunedorene, trimițând toate cele trei puncte în județul vecin.

„Îmi pare rău că am pierdut acest meci, însă echipa, în momentul în care s-a primit al doilea gol, a căzut fizic și psihic. Am venit la Hunedoara să creez o echipă competitivă, care să câștige meci de meci, dar astăzi, Metalurgistul Cugir a fost echipa care și-a dorit mai mult victoria. I-am văzut pe băieți concentrați la meci, luni vom analiza ce s-a întâmplat și vom lua măsurile care se impun. Urmează o deplasare la Lugoj, ne așteaptă un meci foarte greu, însă orice meci e greu, iar eu am declarat că voi merge la victorie în fiecare meci. Obiectivul este acela de a crea o echipa competitivă, îmi pare rău că s-a format această idee că FC Hunedoara nu poate câștiga acasă”, a declarat la final noul tehnician al Hunedoarei, Adrian Iencsi, citat de corvinul1921.ro.

De partea cealaltă, antrenorul Cugirului, Călin Moldovan, care a urmărit jocul din tribună, fiind suspendat, s-a declarat surprins de evoluția scorului. „După un început slab și o teamă inexplicabilă de joc, băieții au reușit să-și revină și fizic și psihic și au întors rezultatul. De admirat și felicitat atitudinea echipei, jos pălăria. Am crezut până la capăt, iar fotbalul ne-a răsplătit. Am câștigat un meci important în economia stagiunii, dar trebuie să rămânem modești și așezați. Ca antrenor n-am mai trăit așa ceva. Ca jucător însă, la Tractorul Brașov am învins Reșița cu 3-2, după 0-2 la pauză și doi oameni mai puțin”, a spus Moldovan, citat de ziarulunirea.ro.

CS Ineu – Măgura Cisnădie 2-0

După începutul slab de sezon, toată lumea o vedea printre pretendentele la unicul loc retrogradabil direct din C4. A ținut etape bune de „lanterna roșie”. A fost lovită și de probleme financiare, după ce fondurile dinspre autoritățile locale au fost blocate. Iar astăzi, scriem despre a treia sa victorie consecutivă. E vorba de CS Ineu, o formație parcă renăscută din propria cenușă. Antrenorului Cristian Sculici i s-a acordat încredere în continuare, deși săptămânal i se cânta prohodul în presă. După 1-0 cu Craiova II și tot 1-0 etapa trecută, la Becicherecu Mic, arădenii au reușit o victorie mult mai confortabilă și mai clară ieri, în duelul cu Măgura Cisnădie.

Totul s-a decis, de fapt, în decurs de trei minute. În minutul 21, Stănaia a deschis scorul, iar Filimon l-a majorat în minutul 24. Jocul a curs într-o singură direcția după aceste două reușite. De altfel, am fi putut consemna la final chiar un succes la scor de forfait, însă același Stănaia a irosit o lovitură de pedeapsă în repriza secundă.

Ineul e pe cai mari, iar săptămâna viitoare vine pe „Știința”, pentru a încerca să-și confirme forma bună chiar în fața liderului.

CS Ineu (antrenor Cristian Sculici): Bujor – Zdrențan, Bier Tudoroiu, Hulbăr – Kocsis, Clej, Stănaia, Ciocan – Huțanu, Filimon. Au mai intrat Mașniță și Șulumberchean.

Măgura Cisnădie (antrenor Ioan Luca): Căbuz – Natea, Vladu, Bâra, Moisi – Beza – Petrescu, Radu, Tătar, Barbu – Neguț. Au mai intrat Medeșan și Globar.

4 goluri: Bârză (Mama Mia), Tecsi (Hunedoara), Cârstean (Cugir);
3 goluri: Chelaru (Cugir), Fotescu (ex-Filiași), Telescu (Mama Mia), Dănăricu (Pandurii), Silaghi (Mama Mia), Beza (Cisnădie), D. Tătar (Cisnădie), Birău (Politehnica), Negrescu (Pandurii), Șaucă (Deva), Ghighilicea (Motru), Tulcan (Politehnica), Pribac (Deva).

***

C4, etapa a 10-a, rezultate complete și marcatori:
Pandurii II Târgu Jiu – CSM Lugoj 2-1 (Șandru, Pârvulescu – Precupanu)
Național Sebiș – Millenium Giarmata 1-0 (Velici)
Cetate Deva – Mama Mia Becicherecu Mic 1-1 (Pribac – P. Niță)
CSU II Craiova – Minerul Motru 1-1 (Mazarache – Cruceru)
FC Hunedoara – Metalurgistul Cugir 2-3 (Bozian, Bloju – Goșa, I. Radu, Cârstean)
Performanța Ighiu – ASU Politehnica 0-0
CS Ineu – Măgura Cisnădie. 2-0 (Stănaia, Filimon)