FOTO + VIDEO | Istoria unui derby autentic: UTA – Poli, în imagini

Pare un clișeu, însă UTA – Poli a fost, dintotdeauna, mai mult decât un simplu meci de fotbal. O rivalitate care a izbucnit la aproape două decenii de la înființarea formației textiliste din Arad, în urma unui meci cu incidente disputat la Timișoara, în 1964. O rivalitate ce-și are însă originile în disputa veche de când lumea, de întâietate într-ale fotbalului dintre cele două orașe. După cum a arătat și site-ul nostru în această săptămână, la Arad și Timișoara s-a documentat practicarea fotbalului încă din secolul al XIX-lea. Și, mai mult decât atât, vorbim despre orașele cele mai galonate din „provincie”, Timișoara având în palmares 10 titluri naționale (6 cucerite de Chinezul și 4 de Ripensia), iar Aradul 6 (toate câștigate de UTA).

În campionat, UTA și Poli s-au duelat la Arad de 34 de ori, în primele două eșaloane ale țării. Meciuri disputate, fără excepție, în fața unor tribune ticsite de lume, într-o atmosferă electrizantă și cu actorii din teren, de fiecare dată, motivați la maximum. Vă propunem să ne amintim de jocurile disputate între UTA și Poli, de-a lungul anilor, la Arad, cu ajutorul statisticii, a fotografiilor, dar și a clipurilor video.

1962_04_01-uta-stiinta1-1e16sp2

1 aprilie 1962 UTA și Știința Timișoara au remizat, 1-1. Un viitor campion al României cu echipa Aradului, Iosif Lereter, a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 50, iar Sasu (aflat aici, în imagine, în duel aerian cu timișoreanul Botescu) a marcat golul egalizator, în minutul 77.

1973_12_09-uta-poli3-0e17_bojin_rateaza

9 decembrie 1973 După cei șase ani de „exil” ai Politehnicii în anonimatul eșalonului secund, UTA și Poli se reîntâlneau în prima divizie. Arădenii s-au impus cu un categoric 3-0, într-un meci în care timișorenii au irosit însă o sumedenie de ocazii. Una dintre ele e reprodusă în fotografia de mai sus, cu Bojin șutând în blocajul apărării textiliste.

1975_05_18-uta-poli2-0_02

18 mai 1975 Următoarea revedere dintre UTA și Poli la Arad a însemnat o nouă victorie pentru arădeni, de această dată cu 2-0. Alb-violeții au avut însă parte de o susținere consistentă în tribunele arenei din Calea Aurel Vlaicu. În imaginea de mai sus zărim patru suporteri timișoreni, alături de un afiș care anunța disputarea derby-ului.

1993_09_11-uta-poli1-0e05-5

11 septembrie 1993 După o pauză de 11 ani, derby-ul UTA – Poli revenea în prima divizie. La capătul unui joc extrem de echilibrat, arădenii s-au impus cu 1-0, unicul gol fiind semnat de Adrian Ungur, în minutul 37. De la partida amintită, vă propunem și un rezumat extins, în format video:

1998_09_08-uta-poli1-1e6-4

La 5 septembrie 1998, UTA și Poli au înregistrat o remiză la Arad, 1-1. Ilie Stoican a deschis scorul pentru alb-violeți în minutul 4, însă Claudiu Drăgan a restabilit egalitatea pentru gazde, în minutul 61. Un duel încrâncenat, așa cum se poate observa și în imagine, cu o prezență consistentă a suporterilor timișoreni (sectorul oaspeților se observă pe fundal).

2003_04_16-uta-poli0-1e22fm07

16 aprilie 2003 Deși UTA – Poli s-a disputat într-o etapă intermediară, la mijloc de săptămână, stadionul din Arad a fost, ca de obicei, arhiplin. A fost unul dintre momentele memorabile de bucurie pentru fanii alb-violeți, după de Poli s-a impus cu 1-0, prin golul din minutul 30 al lui Mircea Oprea. Pe lângă orgoliile obișnuite dintre cele două rivale, a fost vorba, în momentul respectiv, și de un duel decisiv în lupta pentru evitarea retrogradării. La finele acelui sezon, UTA a retrogradat, de pe ultimul loc, iar Poli, clasată cu două poziții mai sus, s-a menținut în „A”, după un baraj cu Gloria Buzău.

2007_05_18-uta-poli2-1e33fm07

18 mai 2007 Poli era cu gândul la finala Cupei României, pe care avea să o dispute o săptămână mai târziu, chiar pe „Dan Păltinișanu”, în compania Rapidului. Antrenorul Valentin Velcea a ales o formulă neobișnuită pentru derby-ul de la Arad și nu a avut sorți de izbândă. UTA s-a impus cu 2-1, prin golurile lui Hora (27) și Edson (55). În imagine, bucuria de la golul egalizator al Politehnicii, marcat de Gigel Bucur, în minutul 50.

2007_09_01-uta-poli2-3e6fm09

1 septembrie 2007 În fața unui stadion arhiplin, colorat în roșu, Poli s-a impus dramatic, cu 3-2. Gigel Bucur a reușit o „triplă”, în minutele 4, 12 și 89. Arădenii reveniseră de la 0-2, prin reușitele lui Todea (26) și Bălțoi (49), însă micuțul atacant al alb-violeților a dat lovitura în ultimele minute ale partidei. Golul victoriei, reușit de Gigel Bucur, poate fi văzut mai jos:

2011_09_30-uta-poli0-0e07fm08

30 septembrie 2011 Aceasta a fost ultima întâlnire dintre UTA și Poli la Arad și ultima din istorie disputată pe vechiul stadion al baronului Francisc von Neumann. Din păcate, a fost unul dintre cele mai terne meciuri disputate între cele două echipe, încheiat nedecis, 0-0. Vă prezentăm o filmare extinsă cu deplasarea și desfășurarea de forțe a fanilor timișoreni la meciul din urmă cu cinci ani:

Vă prezentăm mai jos rezultatele tuturor celor 34 de jocuri disputate la Arad între UTA și Poli în campionat

29 august 1948 ITA – Politehnica 2-0 (Karpinetz 7, 9)
4 iunie 1950 Flamura Roșie – CSUT 4-0 (Capas 4, Mercea 44, 62, Boitoș)
25 martie 1951 Flamura Roșie – Știința 2-2 (Dumitrescu 51, Petschovski 88 – Boroș 46, 62)
4 octombrie 1953 Flamura Roșie – Știința 2-0 (Mercea 16, Vaczi 69)
16 iunie 1954 Flamura Roșie – Știința 1-1 (Don 26 – Ciosescu 10)
20 martie 1955 Flamura Roșie – Știința 1-0 (Ioanovici 72)
1 iulie 1956 Flamura Roșie – Știința 1-2 (Boitoș 56 – Dinulescu 40, Ciosescu 64)
8 septembrie 1957 Flamura Roșie – Știința 3-3 (Jurcă 23, 59, Mercea 24 – Ciosescu 52, 67, Dușan ag. 81)
21 septembrie 1958 UTA – Știința 1-1 (Igna 59 – Zaharia 58)
23 aprilie 1961 UTA – Știința 1-1 (Czako 8 – Lereter 41)
1 aprilie 1962 UTA – Știința 1-1 (Sasu 77 – Lereter 50)
20 octombrie 1963 UTA – Știința 2-1 (Tomeș 23, Țîlea 55 – Surdan 90)
5 septembrie 1965 UTA – Știința 0-0
9 noiembrie 1966 UTA – Poli 5-2 (Șchiopu 5, 19, 56, Tr. Popescu 14, 44 – Mihăilă 61, Popanică 86)
9 decembrie 1973 UTA – Poli 3-0 (Kun 23, Brosovszki 42, Domide 87)
18 mai 1975 UTA – Poli 2-0
9 iunie 1976 UTA – Poli 2-1 (Colnic 12, Brosovszki 29 – Floareș 62)
15 mai 1977 UTA – Poli 2-1 (Leac 29, Brosovszki 84 – Lața 75)
23 aprilie 1978 UTA – Poli 1-0 (Brosovszki 26)
17 aprilie 1982 UTA – Poli 0-0
18 septembrie 1983 UTA – Poli 1-2 (Țîrlea 3 – Anghel 53, Vlătănescu 63)*
7 iunie 1987 UTA – Poli 0-2 (Bobaru 25, Bolba 70)*
12 martie 1989 UTA – Poli 2-3 (Petrescu 1, 74 – Trăistaru 30, Oloșutean 35, Varga 64)*
11 septembrie 1993 UTA – Poli 1-0 (A. Ungur 37)
6 septembrie 1997 UTA – Poli 1-3 (Volocaru 90 – Stoican 14, Ibrahim 75, Călin 81)*
5 septembrie 1998 UTA – Poli 1-1 (Cl. Drăgan 61 – Stoican 4)*
27 octombrie 1999 UTA – Poli 1-0 (Cr. Todea 66)*
12 mai 2001 UTA – Poli 0-0*
11 mai 2002 UTA – Poli 7-0 (Drida 4, Fritea 11, Miculescu 12, 43, Ciubăncan 48, Ianu 51, 61)*
16 aprilie 2003 UTA – Poli 0-1 (M. Oprea 30)
18 mai 2007 UTA – Poli 2-1 (Hora 27, Edson 55 – Bucur 50)
1 septembrie 2007 UTA – Poli 2-3 (Cr. Todea 26, Bălțoi 49 – Bucur 4, 12, 89)
30 septembrie 2011 UTA – Poli 0-0*