Euro 2014: Triumful tricolor şi victoriile scandinave

rom-spaPenultima etapă a grupei principale I a arătat o naţională a României total opusă faţă de partidele anterioare. De data aceasta, fetele lui Tadici au avut inspiraţie şi şansă pentru a se impune în faţa Spaniei, cu 22-20. Repriza secundă a fost una de senzaţie pentru compatrioatele noastre, care au recuperat cele 5 goluri de la pauză (14-9 pentru Spania) şi au pus alte 3 goluri avans cu câteva secunde înainte de final.

“Eram cu moralul scăzut după meciul pierdut cu Ungaria, cred că am fost apatice în prima parte, dar Paula Ungureanu ne-a dat aripi prin mingile apărate de ea şi ne-a dat senzaţia că putem să ieşim învingătoare” a spus la final vedeta naţionalei Cristina Neagu. Prestaţia Paulei în poartă a fost demnă de toată admiraţia, ea confirmând ca trăit meciul “la intensitate maximă”… “Avem valoare să fim în top alături de primele echipe, am jucat numai cu forţele handbalului european din mondial” a spus goal-keeper-ul naţionalei noastre.

Apropo, principalele echipe scandinave din handbalul feminin sunt mari favorite să joace în semifinale. Lucrurile s-au clarificat definitiv în privinţa Norvegiei, care e matematic în faza eliminatorie, după victoria cu 26-24 în faţa Poloniei. Danemarca are şi ea şanse foarte mari de a merge la Budapesta, după ce a învins Ungaria mai clar decât o arată scorul final 23-20.

În a II-a grupă principală, Suedia are un meci teoretic uşor cu Slovacia (ora 19) şi ar putea trece pe primul loc dacă Olanda nu câştigă cu Muntenegru (ora 16,45). De lupta la vârful clasamentului ar putea profita şi Franţa, care întâlneşte Germania (ora 21,15).