Eșec usturător în fața rivalei: Politehnica – UTA 0-3

Peste 10.000 de spectatori au populat astăzi stadionul „Dan Păltinișanu”, pentru meciul cel mai așteptat încă de la promovarea în Liga a II-a a Politehnicii Timișoara. În ultimele săptămâni, meciul cu UTA a constituit principalul subiect de discuție, atât în rândul suporterilor, cât și în vestiar, printre jucători. În teren însă, așteptările nu au fost confirmate de „Băieții în Ghete”, întrecuți încă din prima repriză de o grupare arădeană mult mai decisă și mult mai inspirată pe fază ofensivă.

Partida a început cu o ocazie importantă a Politehnicii, în minutul 5, când Taub a scăpat pe contraatac, a ajuns față în față cu Miron, însă a trimis pe lângă buturile arădene. Alb-violeții au avut momente bune de joc și la mijlocul reprizei, iar în minutul 22, lovitura de cap a lui Blănaru a ocolit milimetric stâlpul din dreapta lui Miron, după o centrare excelentă de pe dreapta a lui Motreanu.

Jocul s-a rupt în minutul 31, atunci când utiștii au recuperat un balon în zona centrală, iar Marius Curtuiuș a reușit o cursă de 30 de metri pe banda dreaptă, a intrat în careu și a tras la firul ierbii, la colțul lung, fără speranțe pentru Gakos. UTA și-a netezit drumul spre victorie două minute mai târziu, atunci când, la o lovitură de colț executată de Burlă, fundașul Gligor s-a poziționat pe linia porții, lângă portarul Gakos; mingea a fost recentrată cu capul, de Curtuiuș, iar căpitanul UTA-ei a îndeplinit o simplă formalitate: 0-2.

În partea a doua, Politehnica a dominat la capitolul posesie, însă a avut de suferit la construcție, mai ales pe ultimii 30 de metri. Defensiva arădeană l-a păzit cu strictețe pe golgheterul Blănaru, de la care Laurențiu Roșu aștepta principalele momente de pericol pentru poarta sa. Jocul nu s-a dinamizat pe fază ofensivă nici prin introducerea lui Bădăuță, care nu a reușit să-i creeze culoare colegului său din atac.

Colac peste pupăză, în prelungiri Politehnica a mai încasat două lovituri. Mai întâi, italianul Piccioni a făcut 3-0, în primul minut de prelungire, învârtind cuțitul în rana deschisă a fanilor timișoreni. Apoi, în minutul 90+3, Taub a văzut al doilea cartonaș galben și a luat drumul vestiarelor cu 30 de secunde înaintea celorlalți colegi ai săi.

Politehnica – UTA 0-3, iar arădenii rămân în cărți pentru ocuparea locului secund, care duce direct în Liga I. Timișorenii se mulțumesc totuși cu atmosfera de pe „Dan Păltinișanu”, care astăzi a fost ca în vremurile bune. 10.000 de spectatori au cântat pentru elevii lui Sorin Brîndescu, iar Peluza Sud a fost din nou scena unui spectacol pirotehnic.

Politehnica Timișoara (antrenor Sorin Brîndescu): Gakos – Motreanu, Bilia (cpt.), Telescu, Taub – Nicolescu – Teut, Stancu, Birău, Ghinescu – Blănaru. Au mai intrat Sorescu, Bădăuță și Ungureanu.
UTA (antrenor Laurențiu Roșu): Miron – Adili, Manea, Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriș, Jorza, Muntean – Curtuiuș, Petre. Au mai intrat Vîlceanu, Tănase și Piccioni.