„Nu se poate să câștigi un meci cu o singură ocazie”, spunea Valentin Velcea, după înfrângerea amară cu UTA, de pe „Dan Păltinișanu”. Iar cifrele îi dau, în bună măsură, dreptate. Poli a dominat categoric raportul șuturilor la poartă, însă arădenii au avut de partea lor și eficiența.
Nu mai puțin de 14 șuturi au trimis alb-violeții spre poarta lui Amadio, doar cinci dintre ele nimerind și ținta. Chiar și așa, buturile arădenilor au rămas neatinse și grație lui Remo Amadio, italianul împrumutat de la CFR Cluj intervenind cu brio la fiecare minge expediată pe cadrul porții sale. De partea cealaltă, arădenii n-au avut decât două apariții periculoase în atac, însă au reușit să și marcheze, la chiar prima acțiune ofensivă, în minutul 11, atunci când Galanis l-a învins pe Kirev cu un șut plasat, din careu.
Dominarea clară a alb-violeților e relevată și de raportul cornerelor. Elevii lui Velcea au beneficiat de cinci lovituri de colț, în vreme ce arădenii de niciuna. În schimb, oaspeții s-au remarcat prin numărul ridicat de faulturi, 20 la număr, menite să fragmenteze jocul de construcție al timișorenilor. Jocul dur al UTA-ei nu a rămas nesancționat, cinci dintre elevii lui Falub văzând cartonașul galben (Ali Tolmbaye, Hidișan, Purece, Siminic și Miron), față de unul singur văzut de alb-violeți (Popovici).
Poli – UTA în cifre:
Șuturi la poartă (pe poartă): 14 (5) / 6 (2)
Cornere: 5 / 0
Faulturi: 11 / 20
Cartonașe galbene: 1 / 5
Cartonașe roșii: 0 / 0
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.