Clasare onorabilă pentru floretista Isabelle Stan (CSU Poli Timișoara), la Cupa Mondială de juniori de la Budapesta

poza-cadeti
Scrima timișoreană e reprezentată cu succes în acest sfârșit de săptămână, la Budapesta, acolo unde se desfășoară Cupa Mondială de juniori. Sâmbătă, în prima zi a întrecerii, floretista Isabelle Stan, de la CSU Poli Timișoara, a obținut cea mai bună clasare a delegației românești, locul 15, în timp ce coechipiera ei, Petra Magyar, s-a clasat abia pe locul 101.

În aceste zile, Budapesta e gazda Cupei Mondiale de juniori, acolo unde CSU Poli Timișoara are două reprezentante, în concursul de floretă. Isabelle Stan a reușit, sâmbătă, cel mai bun rezultat din întreaga delegație a scrimei românești, locul 15.

Sportiva pregătită pe Bega de antrenorul Tiberiu Petruș a început concursul cu o victorie în primul tur, 13-12 în fața cehoaicei Klara Remesova. Următoarea dispută i-a scos în cale o reprezentantă a Poloniei, Martyna Dlugosz, de care a trecut clar, 15-9. În turul al treilea, Isabelle Stan a învins-o, la mare luptă, pe ucraineanca Alina Raynets, cu 11-0.

Parcursul floretistei de la CSU Poli s-a oprit în faza optimilor de finală, acolo unde a fost învinsă de italianca Francesca Palumbo, cu 5-15.

Isabelle Stan a încheiat concursul pe locul 15 în clasamentul general, o poziție mai mult decât onorabilă, dacă ne gândim că, înaintea întrecerii, sportiva de la CSU Poli era cotată pe locul 50.

La Cupa Mondială de la Budapesta, CSU Poli a mai fost reprezentată și de Petra Magyar. Sportiva născută la Satu Mare, și transferată anul trecut la clubul de pe Bega, odată cu admiterea la Facultatea de Educație Fizică și Sport, a încheiat abia pe poziția 101.

La startul întrecerii feminine de floretă de la Budapesta s-au înscris un total de 122 de sportive. Iată și clasările celorlalte reprezentante ale României din această probă: Maria Boldor – locul 29, Corina Damaschin – locul 52, Mălina Călugăreanu – locul 62, Laura Vîrgă – locul 78, Ana Boldor – locul 98. Antrenorul lotului feminin de scrimă e Petre Ducu.