CH Poli scapă printre degete victoria pe terenul liderului

ch poli csm bucurestiCH Poli cedează dramatic la București, în fieful liderului CSM, cu scorul de 30-31, după ce a condus cea mai mare parte a meciului, până cu 50 de secunde înainte de final. Un eșec ce reiterează un fapt constatat și la jocul de săptămâna trecută, cu vicecampioana Știința Bacău, acela că alb-violeții se pierd în finalurile de meci, chiar și în situații de avantaj confortabil.

CH Poli a scăpat printre degete o victorie uriașă, pe terenul liderulu surpriză al Ligii Naționale, CSM București. Timișorenii s-au instalat la conducere încă din startul meciului, formația din capitală regăsindu-se în avantaj doar preț de câteva minute, la mijlocul primei reprize, când a avut și două goluri în față (9-7 în minutul 18). Alb-violeții s-au redresat rapid și au preluat din nou conducerea până la pauză, atunci când se înregistra 15-14 în favoarea vizitatorilor.

Repriza secundă părea să aparțină lui CH Poli, care a început să se distanțeze considerabil, și pe fondul greșelilor inexplicabile ale bucureștenilor din situații simple. În minutul 44, timișorenii au ajuns la un avans de cinci goluri, 23-18, iar în minutul 50 diferența se reducea la patru goluri (25-21). Același ecart îl aveau alb-violeții și în jocul de miercurea trecută, cu Bacăul, tot cu zece minute înainte de final. Atunci, meciul s-a terminat la egalitate. La București, scenariul a fost mult mai dramatic.

Bucureștenii au început să se apropie pas cu pas, iar în minutul 55, spiritele s-au încins. Pivotul timișorean Santeiu a început o altercație cu Marius Novanc. Fostul polist l-a scuipat pe actualul jucător al lui CH Poli, moment în care jucători din ambele tabere s-au prins într-un mele, menit inițial să calmeze spiritele. În urma acestui incident, fiecare echipă s-a ales cu câte doi jucători eliminați, Santeiu și Chikovani alăturându-se lui Halcă, eliminat la rândul său ceva mai devreme. Astfel că, vreme de aproape un minut, am asitat la o situație rar întâlnită în handbal: s-a jucat 3 contra 4 (plus portarii), timișorenii ajungând la limita regulamentului.

Acest incident a părut să îi întărâte și mai mult pe bucureșteni, și să le fure din luciditate timișorenilor, care au irosit cu ușurință atacuri în momente-cheie. Cu 50 de secunde înainte de final, CH Poli conducea încă, 30-29, avea atacul, însă a pierdut mingea. Simovic a egalat rapid, dar chiar și așa mai rămâneau destule secunde pentru ca alb-violeții să reușească golul izbăvitor. Kaftin, introdus pe final la construcție, a tras extrem de slab din poziție favorabilă, iar portarul Iancu a reținut, lansându-și echipa pe contraatacul care avea să aducă o victorie smulsă cu forcepsul: 31-30, gol marcat de același Simovic, cu trei secunde înaintea finalului.

De departe, cel mai bun om al lui CH Poli a fost tânărul Demis Grigoraș, autor a 9 goluri. L-au urmat Kaftin 4, Ciubotariu 4, Chikovani 4, Fenici 3, Irimescu 3 și Halcă 3. De partea cealaltă, principala gură de foc a bucureștenilor a fost Simovic, cu 9 reușite, urmat de Milosevic 4, Rotaru 4, Novanc 4,  Constantinescu 3, Marianac 2, Konsandinovic 2, Negru 1, Pătru 1.