C4 | Bădăuță, noul golgheter al noului lider! A doua rocadă în două săptămâni între ASU Politehnica și Metalurgistul Cugir

© Emanuel Titus Iliesi

Runda a 22-a din C4 a confirmat, dacă mai era nevoie, că lupta pentru promovare în eșalonul secund va fi una spectaculoasă, cu cât se apropie finalul competiției. ASU Politehnica pierdea șefia, cu două săptămâni în urmă, după eșecul cu CSO Filiași. Culmea, vineri, tot gruparea doljeană i-a readus pe alb-violeți pe primul loc, prin remiza contra Cugirului, coroborată cu victoria scurtă obținută de timișoreni, la Rovinari, cu Pandurii II.

Chiar dacă ocupă încă penultimul loc în C4, CSO Filiași tinde să se remarce drept o sperietoare a fruntașelor. Ce putem concluziona după ultimele două jocuri pe teren propriu a doljenilor e că dacă vrei să rămâi pe primul loc, trebuie să câștigi pe terenul echipei lui Dragoș Bon. Au simțit-o pe propria piele ASU Politehnica și, cu două zile în urmă, Metalurgistul Cugir. Băieții lui Călin Moldovan se îndreptau spre un succes la limită, după golul din minutul 18 semnat de Goronea, însă Georgescu a restabilit egalitatea pentru olteni, cu zece minute înainte de final.

De semieșecul grupării din Alba a profitat din plin ASU Politehnica, trupa lui Sorin Brîndescu reușind să câștige cu 1-0 disputa de la Rovinari, cu Pandurii II. Golul lui Bădăuță, din minutul 28, s-a dovedit suficient pentru alb-violeți, care au avut însă de tremurat serios pe final, gazdele având o transversală și un gol anulat. De altfel, Alexandru Bădăuță a devenit, cu acest gol, principalul marcator al echipei timișorene din acest sezon, totalizând 7 reușite.

De un meci de infarct a avut parte și a treia clasată, Performanța Ighiu. Întoarsă săptămâna trecută, la Deva, trupa lui Adorian Himcinschi a fost aproape de deja-vu ieri, la Alba Iulia, în jocul contra „satelitului” Craiovei. Trupa din Alba avea 3-0 în minutul 25, grație reușitei lui Negură și a „dublei” golgheterului seriei, Romică David. Oltenii nu s-au lăsat însă cu una, cu două, și au marcat în două rânduri, prin Surugiu (32) și Ferfelea (48), oferind mari emoții până la ultimul fluier nou-promovatei.

După aceste rezultate, situația în fruntea ierarhiei se prezintă astfel: 1. ASU Politehnica 46 de puncte, 2. Metalurgistul Cugir 45 puncte și 3. Performanța Ighiu 44 de puncte, cu mențiunea că reprezentantele județului Alba vor mai sta câte o rundă până la final, în vreme ce alb-violeții și-au „ispășit” etapa de pauză săptămâna trecută.

Iată și clasamentul actualizat al golgheterilor, după runda a XXII-a:

20 goluri: Romică David (Ighiu);
14 goluri: Iulian Tecsi (Hunedoara);
13 goluri: Gelu Velici (Sebiș);
8 goluri: Bozian (Hunedoara), I. Radu (Cugir), Itu (Cugir), Silaghi (Mama Mia);
7 goluri: Bârză (Mama Mia), Telescu (Mama Mia), Bădăuță (Politehnica);
6 goluri: Măzărache (Craiova II), Vucea (Politehnica), Cârstean (Cugir), Mărgărit (Pandurii II), Fotescu (Cisnădie – 4 pentru Filiași);
5 goluri: Precupanu (Lugoj), Șaucă (Deva), Chelaru (Cugir), Gălan (Politehnica), Tulcan (ex-Politehnica), Pribac (Deva), Necșulescu (Cugir), Fetița (Ighiu), Blănaru (Giarmata);
4 goluri: S. Turuș (Ighiu), Dănăricu (Pandurii II), Ghinescu (Politehnica), Diarra (Giarmata), Lintaru (Deva), Giuricici (Politehnica), Pițian (Pandurii II), Drăgoescu (Hunedoara), Ciocan (Ineu), Dobricean (Lugoj), Unguru (Cisnădie – 2 pentru Sebiș)