CH Poli, victorioasă în prima „manșă” cu Vojvodina

© Emanuel Titus Iliesi

Handbaliștii de la CH Poli au obținut o victorie în această seară, la sala „Constantin Jude”, în primul meci al „dublei” amicale pe care o susțin în compania campioanei Serbiei, Vojvodina Novi Sad. Alb-violeții s-au impus cu 34-30, la capătul unui meci în care au condus în permanență, diferența fiind chiar și de 11 goluri în favoarea amfitrionilor.

Timișorenii au început perfect jocul împotriva echipei care a dominat în ultimii ani întrecerea internă din Serbia. Poli a luat viteză pe tabela de marcaj încă de timpuriu, în minutul 3 conducând deja cu 5-1. Diferența s-a mărit treptat în favoarea băieților lui Pero Milosevic, ajungându-se la cinci goluri în minutul 14 (11-6), opt în minutul 25 (19-11), pentru ca diferența maximă să fie atinsă cu două minute înaintea pauzei, 11 goluri pentru poliști (22-11). CH Poli a intrat la cabine la adăpostul unui ecart de zece lungimi, 23-13, explicabil și prin tinerețea jucătorilor utilizați de antrenorul Vojvodinei, Nikola Markovic, dar și printr-o apărare exactă a alb-violeților, dublată de o eficiență aproape perfectă pe contraatacuri.

În repriza secundă, proporțiile scorului s-au mai micșorat, alb-violeții nereușind să îi mai blocheze la fel de bine pe sârbi. De la 11 goluri în favoarea lui Poli în minutul 40 (26-15), în doar zece minute Vojvodina a recuperat nu mai puțin de șapte puncte din handicap, ajungându-se la 29-25 în minutul 50. Distanța de 4 lungimi în favoarea alb-violeților s-a menținut până la final, când Pero Milosevic le-a dat credit și tinerilor din lot, Claudiu Șimicu reușind să și înscrie. Tabela s-a oprit la 34-30 pentru CH Poli, iar meciul-revanșă cu Vojvodina e programat mâine, de la ora 13.30.

Cei mai buni marcatori ai lui Poli au fost Irakli Chikovani și Mihai Timofte, ambii cu câte 7 goluri. I-au urmat Lasica 6, Fenici 4, Păiuș 4, Pejovic 3, Santeiu 2 și Cl. Șimicu 1. De partea cealaltă, remarcatul Vojvodinei a fost Gugleta, cu 8 reușite, urmat de Ranisavljevic 4, Vuckovic 4, Arsenic 4, Hardanovic 4, Todorovic 4 și Nikolic 2. Acesta din urmă s-a pregătit în vara anului trecut cu CH Poli, însă nu a mai rămas la echipă, din cauza problemelor financiare care au izbucnit la clubul de handbal al Timișoarei.