Alin Alexuc a pierdut finala pentru bronz la 98 kg! Parcurs bun pentru luptătorul de la Heracle Timișoara

gr-98kg-timchenko-ukr-df-alexuc-rou

Alin Alexuc (în albastru) a fost aproape de o medalie olimpică la Rio de Janeiro (Foto: prosport.ro)

Un sportiv legitimat la un club timișorean a fost aproape de a obține a cincea medalie olimpică a României la Rio de Janeiro. Alin Alexuc-Ciurariu, sportiv ce concurează pe plan intern pentru Dinamo București (la individual) și Heracle Timișoara (la echipe) a fost învins aseară, în finala pentru medalia de bronz a categoriei 98 kg la lupte greco-romane, de turcul Ildem Cenk, după o partidă în care luptătorul originar din Botoșani a resimțit oboseala acumulată în precedentele dispute.

Alin Alexuc-Ciuraru a disputat patru partide ieri, în cadrul turneului olimpic de lupte greco-romane, în limitele categoriei 98 kg. Românul și-a început parcursul cu o victorie cu 3-2, în optimi, împotriva egipteanului Hamdy Abdelwahab. A urmat însă o înfrângere categorică, 0-8, în fața celui mai puternic competitor, armeanul Artur Aleksanyan. Alexuc a rămas totuși în cursa pentru o medalie de bronz, după ce l-a învins în recalificări, cu 3-0, pe italianul Daigoro Timoncini.

Finala pentru medalia de bronz a început, la ora României, exact la miezul nopții, însă a cincea prezență pe podium pentru delegația României nu s-a mai materializat. Adversarul lui Alexuc, turcul Ildem Cenk, a gestionat perfect prima repriză, la capătul căreia conducea cu 4-0. În a doua jumătate, niciunul dintre combatanți nu a mai punctat, Cenk reușind să blocheze fiecare tentativă de priză a românului.

„M-a bătut, e mai bun ca mine. Ce ar mai fi de spus? El e pe podium, eu sunt în drum spre avion. Nu mai contează nimic, nici arbitri, absolut nimic. A fost mai bun decât mine”, a declarat Alexuc, după înfrângerea cu 4-0 din fața lui Cenk, într-un interviu pentru Radio România Actualități.

Sportivul născut la Botoșani e mulțumit totuși de locul 5, o clasare mult mai bună decât la precedenta sa participare olimpică, la Londra, când a fost eliminat încă din primul tur al categoriei 96 kg. „Îmi pare rău că nu am luat o medalie, dar acesta e sportul. Am încheiat pe locul 5, e o clasare mai bună decât cea pe care am reușit-o la Londra. Ce pot spune?… aștept Tokyo, peste 4 ani. Dar până la urmă, trebuie să ne mulțumim cu lucrurile care ni se dau în viață”, a declarat Alexuc. „Sunt tânăr, am 26 de ani, ș mai putea să prind două ediții de Jocuri Olimpice. Dacă se va investi în mine, iar lumea va avea încredere în ceea ce pot, sunt dispus să mai trag opt ani și să obțin o medalie olimpică pentru luptele greco-romane din România”, a adăugat sportivul român.

Alin Alexuc concurează, din acest an, pentru CS Heracle Timișoara în întrecerile interne pe echipe la lupte greco-romane. În primăvară, conducerea clubului bănățean declara că se fac eforturi pentru transferarea definitivă a sportivului în vârstă de 26 de ani, care de la anul ar putea reprezenta CS Heracle și la individual.