Victorie în elita voleiului masculin după 2164 de zile! CSS 2 Baia Mare – CSU UVT 1-3

Voleibaliștii de la CSU UVT Timișoara au spart gheața! „Studenții” s-au impus astăzi cu 3-1, pe terenul foștilor adversari din eșalonul secund, CSS 2 Baia Mare, izbutind deopotrivă prima victorie și obținerea primelor puncte din această stagiune.

Aproape șase ani trecuseră de la precedenta victorie a unei reprezentante a Timișoarei în elita voleiului masculin. La 17 februarie 2012, Universitatea Timișoara se impunea cu 3-0, la sala „Constantin Jude”, în fața unei contracandidate din zona retrogradării, CSU Galați. La finalul respectivului sezon, bănățenii au luat drumul Diviziei A2, de unde nu au mai revenit decât în vara anului trecut. Așadar, succesul de astăzi al băieților lui Sorin Schiesz a venit după exact 2164 de zile de la precedenta izbândă în A1!

Primul set a început sub nota de dominare a băimărenilor, care au condus chiar și la cinci lungimi (10-5). Deși au fost conduși și la al doilea time-out tehnic (16-13), timișorenii au reușit un final de act excelent, reușind să se impună „în prelungiri”, cu 27-25. Al doilea set le-a revenit băimărenilor, care au început ezitant, fiind conduși cu 8-5 la primul timp de odihnă, însă apoi au preluat controlul și au egalat situația: 25-18.

A urmat un set 3 extrem de disputat, cu un final pe muchie de cuțit, încheiat la fel ca primul, 27-25 pentru CSU UVT, asta după ce timișorenii au irosit nu mai puțin de trei mingi de set. În actul al patrulea, galben-albaștrii au părut mai proaspeți, având de partea lor și ascendentul moral prin victoria din setul 3. A fost o manșă pe care „studenții” au controlat-o autoritar, reușind să îl închidă prin punctul antrenorului-jucător Sorin Schiesz.

Traian Gemănariu a fost din nou lider la capitolul eficiență pentru CSU UVT. Voleibalistul originar din Oțelu Roșu a reușit puncte aproape cât pentru un set întreg, 23. L-au urmat Cristian Damian, cu 13 puncte, și Sorin Schiesz, cu 11. Un capitol la care timișorenii au stat excelent a fost serviciul, echipa totalizând 12 ași, față de doar doi izbutiți de maramureșeni.

În victoria de astăzi, CSU UVT a evoluat în formula Ionuț Manda, Sorin Dragomir, Traian Gemănariu, Cristian Damian, Sorin Schiesz, Lucian Moica, Paul Cămui (libero). Pe parcurs, au mai intrat Robert Vîrlan, Sergiu Călin și Dragoș Unguraș.

În Divizia A1 urmează o rundă intermediară, cea cu numărul 16, în care CSU UVT va primi vizita Unirii Dej. Partida va avea loc joi, de la ora 18:00, la sala Universității de Vest din zona Oituz.