BCM Danzio pășește cu dreptul în noul sezon. „Panterele roz” au câștigat dramatic pe terenul celor de la SCMU Craiova, la capătul unui meci în care Biljana Pesovic a fost vioara întâi.

BCM Danzio s-a impus la o diferență de două puncte în dificila confruntare de la Craiova. Fetele lui Dan Ionescu s-au impus cu 71-69, după ce în primele trei sferturi nu păreau să întâmpine dificultăți foarte mari în a-și asigura cele două puncte.

BCM Danzio a început în forță meciul din Bănie și s-a distanțat la zece lungimi de gazde la capătul primului sfert (28-18). Oltencele au echilibrat disputa în actul secund, însă până la pauza mare n-au putut recupera decât un punct din ecartul „panterelor roz” (45-36). După pauza mare, Craiova a început să se apropie periculos. Dacă la finele sfertului 3, timișorencele aveau încă un avans confortabil, finalul a fost unul incandescent, ultimele două minute disputându-se pe muchie de cuțit. Victoria a revenit în cele din urmă fetelor de la Danzio, care câștigă pe terenul unei formații ce și-a anunțat intenția de a ataca accederea în play-off.

Victoria timișorencelor s-a datorat, în mare măsură, formei de zile mari a Biljanei Pesovic, autoare a 39 de puncte în confruntarea de la Craiova. Sârboaica a fost urmată, pe lista marcatoarelor, de Tiffany Brown – 18, Adina Stoiedin – 4, Andra Haas – 2, Marta Fodor – 2, Nevena Saponjic – 2, Natasa Mijatovic – 2, Bianca Blanaru – 1 și Antoinette Thompson – 1.

Pentru BCM Danzio urmează, sâmbătă dimineață, prima reprezentație pe teren propriu din actualul sezon. „Panterele roz” vor primi vizita bucureștencelor de la Olimpia, meciul urmând să înceapă la ora 10.30.