Universiada Kazan 2013: Trei victorii consecutive pentru baschetbaliștii lui Tudor Costescu

579631_10201049408662421_316492278_n
Selecționata universitară de baschet a României merge ca unsă la Universiada de la Kazan. Tricolorii pregătiți de Tudor Costescu și Paul Miron, și care îl au în componență pe timișoreanul George Toth, au obținut trei victorii în primele trei partide din grupă, e drept, în fața unor adversari ce nu spun mare lucru în lumea baschetbalistică.

Parcurs fără greșeală până în acest moment pentru naționala universitară a României. Selecționata pregătită de noul antrenor al „Leilor din Banat”, Tudor Costescu, asistat de timișoreanul Paul Miron a bifat în această dimineață cea de-a treia victorie consecutivă la prestigioasa întrecere desfășurată în capitala Tatarstanului.

Tricolorii au debutat la Kazan duminică, în compania reprezentativei statului Filipine. A fost un simplu galop de sănătate pentru români, care s-au impus cu 106-58 (22-8, 18-16, 25-21, 31-13). Pentru formația învingătoare, pivotul timișorean George Toth a bifat 17 minute, în care a reușit 11 puncte. De remarcat procentajul de 100% al acestuia la aruncările de 2 puncte, marcând de 5 ori din tot atâtea încercări.

România a obținut o victorie clară și luni, în fața Japoniei. A fost 77-57 pentru elevii lui Tudor Costescu, la capătul unui nou meci în care au câștigat fiecare sfert în parte: 20-9, 18-13, 19-18, 20-17. George Toth și-a menținut procentajul perfect la aruncările de sub panou, având de această dată 4 din 4, plus o aruncare liberă, pentru un total de 9 puncte.

Astăzi, în cea de-a treia zi a turneului de baschet de la Kazan, s-a consemnat și cea de-a treia victorie a reprezentativei României. Noual „victimă” a tricolorilor a fost naționala Mongoliei, de care au trecut cu 89-72 (23-19, 23-15, 24-16, 19-22). George Toth nu a fost în mână de această dată, nereușind să marcheze niciun punct în cele 8 minute petrecute pe parchet, terminând cu 0/2 la 2 puncte și 0/4 la aruncările libere.

România conduce în acest moment grupa B a turneului de baschet masculin, urmând ca miercuri să aibă prima zi de pauză. Către finalul de săptămână vor urma însă și meciurile ceva mai dificile. Joi, Toth & co. vor da piept cu Mexicul, pentru ca vineri, în ultimul joc, să întâlnească favorita grupei, Serbia. În sferturile de finală se vor califica echipele clasate pe unul dintre primele două locuri.