Timişorenii Dumitrache şi Drăgan, pe podiumul balcanic la Piteşti

dumitrache frontDuminică seară s-a încheiat cea de-a 74-a ediţie a Campionatelor Balcanice de atletism pestru seniori, desfăşurate, pentru al doilea an consecutiv, pe stadionul “Nicolae Dobrin” din Piteşti. România a fost prima în clasamentul general, la succesul tricolorilor contribuind şi cei doi sportivi de la CSM Timişoara prezenţi în concurs: Cosmin Dumitrache şi Adrian Drăgan.

Timişorean get-beget, Cosmin Dumitrache s-a clasat al treilea în proba de 110 metri garduri, înregistrând timpul 14.57 secunde. Nu i-a lipsit foartte mult pentru a obţine o medalie mai strălucitoare în proba sa de bază, câştigată la Pireşti de cipriotul Milan Trajkovic, cu 14,23 secunde, urmat pe poziţia secundă de turcul Mustafa Gunes, cuz 14,27. Dumitrache, campion naţional în această probă cu o săptămână în urmă, tot la Piteşti, a adus României 6 puncte în clasamentul general.

Tot cu 6 puncte a contribuit şi Adrian Drăgan. Sibianul legitimat în iarnă de CSM Timişoara (via CSA Steaua) a făcut parte din ştafeta de 4×400 metri a României, clasată a treia aseară, în Trivale. Sportivul pregătit de profesorul Ioan Damaschin a alergat alături de mai tinerii săi colegi de lot, Sebastian Ursachi, Zeno Moraru şi Cristian Radu, timpul total al tricolorilor fiind de 3:10,38 minute. Aurul a fost ajudecat de echipa Turciei, cu 3:06,55, iar argintul a mers în Croaţia, cu 3:07, 62.

Din păcate, Adrian Drăgan nu a punctat şi la individual, clasându-se abia al zecelea în proba de 400m plat, cu timpul 48,22. Cu o săptămână în urmă, Drăgan devenea campion naţional, înregistrând atunci un timp mult mai bun, 47, 81, pe care dacă l-ar fi repetat, s-ar fi clasat al şaptelea, în zona punctelor (2). Podiumul ar fi fost însă oricum departe, cei trei medaliaţi coborând sub 47 de secunde: 1. Luka Janezic (Slovenia) – 46,39; 2. Batuhan Atînaş (Turcia) – 46,73; 3. Yavuz Can (Turcia) – 46, 85.

România a cucerit în total 5 medalii de aur, 10 de argint și 11 de bronz, clasându-se pe primul loc în tradiționalul clasament general pe națiuni, cu 267 puncte, urmată de Turcia – 205 puncte și Grecia – 163,5 puncte. Reprezentanții țării noastre au câștigat ambele ierarhii, atât la feminin (pentru a 36-a oară, din cele 58 de ediții în care au avut loc concursuri în probele feminine), cât și la masculin (a 19-a oară).

La întrecerile desfășurate în Complexul piteștean “Nicolae Dobrin” au participat 378 de atleți și atlete (171 la feminin și 207 la masculin.