Timișoreanul Silviu Nișu, campion european la 200m

nisu medalieO nouă campanie de succes la o competiție majoră de masters pentru timișoreanul Silviu Nișu. Bănățeanul a câștigat vineri seară medalia de aur în proba de 200m la Campionatul European indoor, ce se desfășoară în aceste zile în Polonia, la Torun.

La mijlocul săptămânii, Silviu Nișu a ratat la mustață o medalie în proba de 60m, clasându-se pe locul al patrulea în finală, la doar două sutimi de secundă de ocupantul poziției a treia. Atletul timișorean ne mărturisea însă că proba de 60m a fost doar una de încălzire pentru el, concentrându-și eforturile pe proba sa de bază, cea de 200m.

Deși a avut parte de o concurență acerbă, preconizând că, în afara lui, mai concurau alți patru sportivi cu șanse reale la aurul european, Silviu Nișu a reușit să urce pe prima treaptă a podiumului, îmbunătățindu-și timpul în fiecare fază a probei.

Joi după-amiază, atletul timișorean a câștigat seria a 2-a a calificărilor, fiind situat pe locul al doilea la general, cu timpul 22.64, la patru sutimi în spatele francezului Imad Rahoui. Nișu a alergat mult mai bine ieri,  în semifinale, acolo unde a obținut cel mai bun timp, 22.10 secunde. Deși finala a fost programată în aceeași zi cu semifinalele, Silviu Nișu ne spunea că acest lucru nu constituie un dezavantaj, deoarece îl menține „în priză” pentru momentul asaltului la medalii. Fapt demonstrat din plin în finala de aseară, de la Torun, Silviu Nișu coborând sub 22 de secunde (21.98), câștigând detașat cursa și titlul european. L-au urmat, în ordine, britanicul Tamunonengiye Ossai (22.35) și francezul Imad Rahoui (22.59).