Timișoreanul Silviu Nișu, campion european de masters la 100m

nisu medalieSilviu Nișu și-a îndeplinit un prim obiectiv la Campionatele Europene de atletism masters, ce se desfășoară în aceste zile în Turcia, la Izmir. Timișoreanul ce a împlinit 36 de ani la 4 august a cucerit medalia de aur a probei de 100m, la categoria M35, reușind să-i ia fața rusului Zaitcev, care îl întrecuse în serii.

Silviu Nișu continuă să adune medalii importante pentru Timișoara și România, în concursurile internaționale de masters. După ce în primăvară a devenit campion mondial la 200m, la Mondialul Indoor de la Budapesta, de această dată sportivul bănățean a cucerit titlul european la „sută”.

Nișu a obținut, duminică dimineață, o calificare fără emoții în finala probei de 100m, clasându-se pe locul al doilea la general, cu timpul 11.15, la doar o sutime în spatele rusului Ivan Zaitcev. Acesta avea să devină principalul contracandidat al timișoreanului la medalia de aur, asta deși înainte de concurs cel mai redutabil adversar părea britanicul Lawrence Baird, cu un „season best” mai bun decât al său.

În finala programată duminică după-amiază, pe stadionul Atatürk din Izmir, Silviu Nișu a coborât sub 11 secunde, pentru a cuceri medalia de aur a probei – prima pentru delegația României. Timișoreanul a fost cronometrat cu 10.89, fiind urmat de rușii Ivan Zaitcev – 10.96 și Pavel Bubnov – 11.07.

Pentru atletul timișorean mai urmează, spre finalul săptămânii, calificările și finala probei de 200m, acolo unde, de asemenea, și-a propus adjudecarea celei mai strălucitoare medalii.