Timișoara Saracens încheie turul Superligii în frunte! Victorie cu punct bonus la Iași

unnamedTimișoara Saracens a încheiat prima jumătate a sezonului regular din Superliga de rugby în fotoliul de lider, după victoria cu punct bonus ofensiv de astăzi, scor 49-24, în deplasare, cu revelația acestui sezon, Politehnica Iași.

Campioana României a început în forță partida de pe arena „Tepro” din Iași, reușind să-și asigure un avans de 17 puncte după primul sfert de oră de joc. Mai întâi, căpitanul Stelian Burcea a semnat un prin eseu al partidei, validat de arbitrul Vlad Iordăchescu abia după consultarea probei video, iar apoi transformat de Calafeteanu. Peste cinci minute, Jody Rose a culcat pentru a doua oară balonul în terenul de țintă al moldovenilor, iar transformarea lui Calafeteanu a urcat scorul la 14-0 pentru vizitatori. S-a făcut, peste alte câteva minute, 17-0, mijlocașul la grămadă al Timișoarei reușind să trimită printre buturi o penalitate.

Iașul a dat semne de revenire în minutul 16, atunci când Daniel Plai a adus primele trei puncte ale Politehnicii, tot dintr-o lovitură de pedeapsă. Apoi, în minutul 19, o intrare dură a lui Fercu costă scump formația campioană: cartonaș galben, așadar eliminare preț de zece minute pentru fundașul bănățenilor, și eseu de penalizare în contul alb-albaștrilor, transformat de același Plai.

Chiar și pe fondul inferiorității numerice, Timișoara a găsit din nou drumul spre buturile adverse. Mai întâi, Calafeteanu a transformat o lovitură de pedeapsă, pentru ca apoi jucătorul originar chiar din Iași, Marius Simionescu, să înscrie al treilea eseu timișorean, în minutul 26, netransformat însă. Poli Iași a reușit la rându-i o încercare, în minutul 29, printr-un fost pilier al bănățenilor, Igor Orghianu, iar Plai a adus cele două puncte suplimentare. Scorul primei reprize a fost stabilit însă de Timișoara Saracens: în minutul 34, același Simionescu finalizează cu eseu, iar Calafeteanu transformă: 17-32.

Mitanul secund a început la fel de furtunos de partea Timișoarei, care a reușit să se distanțeze pe tabelă. În minutul 45, Jody Rose și-a trecut la rândul său „dubla”, eseul său fiind transformat de Calafeteanu. Apoi, în minutul 62, a venit și rândul lui Gabriel Conache să își treacă în cont un eseu, însă de această dată, Calafeteanu a ratat transformarea. Ieșenii și-au spus ultimul cuvânt în minutul 74, la încercarea semnată de Toader și transformată de Plai. Scorul final a fost însă stabilit de timișoreni, care au semnat al șaptelea eseu din această întâlnire în prelungiri, prin nou-intratul Lotter Pretorius, o încercare ce a rămas însă netransformată.

S-a încheiat 49-24 pentru Timișoara Saracens, care prin acest succes cu punct bonus se cațără până pe prima treaptă a ierarhiei, profitând de faptul că fostul lider, Steaua București, a stat. Cele două rivale au același număr de puncte, 24, însă bănățenii sunt avantajați de puctaveraj: +101, față de +83. Un aspect negativ pentru campioana României îl reprezintă, totuși, ușurința cu care a primit eseuri pe arena „Tepro”. Dacă până la partida de astăzi, timișorenii încasaseră doar două încercări, Politehnica Iași a reușit, în doar 80 de minute, să culce de trei ori balonul în terenul de țintă al „sarazinilor”.

Politehnica Iași: Bezuidenhout, Shaun, Tel Semisi, Curcan, Moa Atelea, Plai, Vaman, Orghianu, Butnariu (C), Sasu, Rațiu, Toader, Welile, Drușcă, Moa. Au mai intrat Dorogan, Chiriac, V. Bălan, C. Niță, Pâslaru, Rusu, Barbu, Neagu.
Timișoara Saracens: Fercu, Conache, Tangimana, Sefanaia, Simionescu, Rose, Calafeteanu, Militaru, Căpățână, Pungea, Popârlan, Mureșan, Ianuș, Rus, Burcea (C). Au mai intrat Taupaki, Halalilo, Iftimiciuc, Tătăruș, Pretorius, Calle Rivas și Lemnaru.

Dacă Superliga va lua o pauză lungă, încleștarea internă continuă prin Cupa Regelui. Prima partidă a Timișoarei, care deține și acest trofeu, va avea loc sâmbăta viitoare, de la ora 11:00, la București, cu Dinamo.