Căpitanul Informaticii, Milos Simic, a deschis și a închis tabela în meciul de la Călărași (Foto: Emanuel Titus Ilieși / Mediafax Foto)

Informatica Timișoara a început play-off-ul Ligii I de futsal cu o victorie categorică în deplasare, la Dunărea Călărași. Bănățenii s-au impus cu 6-0 pe unul dintre cele mai grele terenuri ale campionatului, iar după aspectul jocului au luat o opțiune serioasă pentru calificarea în semifinale. Jocul al doilea se va desfășura luni, la sala „Constantin Jude”, iar în cazul unei victorii, elevii lui Robert Lupu vor accede în penultimul act.

După câteva momente bune ale gazdelor, în debutul partidei, Informatica a dat lovitura la capătul primei faze legate de atac. În minutul 2, Simic a finalizat din lateral dreapta, după un contraatac rapid purtat de bănățeni, producând prima modificare a tabelei. Gazdele n-au găsit răspuns la golul marcat de alb-violeți și au fost din nou prinse pe picior greșit în minutul 6: pasă Simic pentru conaționalul său, Stefan Rakic, și finalizare cu sânge rece pentru 2-0.

După pauză, scorul a căpătat proporții, cu timișorenii majorându-și avantajul pe fondul neatenției jucătorilor Dunării în fazele de atac pozițional. 3-0 s-a făcut în minutul 25, atunci când a înscris Felipe. Au urmat apoi două reușite consecutive ale lui Savio Valadares, în minutele 27 și 32. În fine, tabela a fost închisă de cel ce o deschisese, Milos Simic, cu o execuție de la mare distanță, direct pe centrul porții goale a Dunării, care a sacrificat pe final portarul pentru a avea superioritate pe atac.

Dunărea Călărași – Informatica Timișoara 0-6, un succes fără drept de apel înregistrat de elevii lui Robert Lupu, care par pregătiți să aducă o nouă medalie în vitrina clubului de pe Bega.

Seria se mută la Timișoara, unde va avea loc meciul al doilea luni, de la ora 18:00. Tot la sala „Constantin Jude” se va juca, în cazul în care va fi nevoie, și meciul al treilea.