FUTSAL-Srbija-Slovenija-Foto-Marko-Todorovic-01-1

Slobodan Janjic a marcat pentru 1-1 în meciul de debut al Serbiei la EURO 2016 (Foto: saznajmo.net)

Campionatul European de fustal a început aseară, în impunătoarea Kombank Arena din Belgrad, fără naționala României, dar cu reprezentanți ai campionatului românesc. În meciul de deschidere, gazda turneului, Serbia, a dispus cu 5-1 de Slovenia, cu un gol marcat de Slobodan Janjic, principalul realizator al Informaticii Timișoara din campionat. În partida de ieri a evoluat și un alt component al formației bănățene, Stefan Rakic.

Serbia organizează, în această perioadă, deja al doilea turneu final major din 2016. Aseară, în arena Kombank, din Belgrad, acolo unde în urmă cu mai puțin de două săptămâni era instalat un bazin de polo (!), pentru Campionatul European, a început EURO 2016 la futsal.

Meciul de deschidere, cel susținut de reprezentativa țării gazdă în compania Sloveniei, a constituit un succes pentru amfitrioni, care s-au impus cu 5-1. Totuși, slovenii au deschis scorul (și seria golurilor la turneul final), Ostedkar punctând în minutul 3. Până la pauză, Serbia a restabilit egalitatea prin jucătorul Informaticii Timișoara, Slobodan Janjic, care a transformat o penalitate de la 10 metri în minutul 14. După pauză, „plavii” s-au descătușat, marcând de patru ori, prin Kocic (min. 21, 30), Rajcevic (min. 27) și Prsic (min. 34).

Pe lângă Slobodan Janjic, selecționerul Serbiei a mai apelat aseară la un jucător al Informaticii, Stefan Rakic. În lotul gazdelor s-a mai regăsit și Dusan Milojevic, proaspăt transferat de timișoreni de la Kalca Memoris Nis, neutilizat însă. De menționat că în tribunele arenei Kombank s-au aflat și reprezentanți ai Informaticii, finanțatorul Gabriel Lungu și antrenorul-jucător Robert Lupu, veniți să-și susțină echipierii implicați la EURO.

În al doilea meci al primei zile de competiție, Spania a trecut de Ungaria cu 5-2.