Șapte rugbyști de la RCM Timișoara, părtași la victoria selecționatei Bucharest Wolves din Italia

1466205_10152046489628270_948685924_n
Selecționata divizionară Bucharest Wolves a început în forță anul, cu o victorie pe terenul echipei italiene Calvisano, care îi asigură locul 3 în cea de-a treia grupă din AMLIN Challenge Cup. A fost 23-11 pentru selecționata condusă de galezul Lynn Howells, care a trimis cinci jucători de la RCM timișoara în primul XV, apelând pe parcurs la alți doi, aflați pe banca de rezerve.

„Lupii” au avut șansa deschiderii scorului, însă Vlaicu a irosit o lovitură de pedeapsă în minutul 2. Replica italienilor a venit prompt, cu o penalitate transformată de Paul Griffen în minutul 5, urmată de un eseu semnat de Ben De Jager, în minutul 10, atunci când tabela de pe Stadio Peroni indica 8-0 pentru gazde. Primele puncte ale selecționatei românești au fost realizate în minutul 17, printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Vlaicu, Bucharest Wolves preluând conducerea trei minute mai târziu, grație eseului lui Van Heerden, transformat de același Vlaicu. Centrul Stelei a mai pus alte trei puncte în contul „lupilor”, în minutul 24, pentru ca Griffen să reducă diferența de pe tabelă patru minute mai târziu, tot dintr-o lovitură de pedeapsă. Wolves au luat însă o opțiune serioasă pentru victorie în finalul primei reprize, atunci când eseul lui Lucaci, urmat de o transformare a lui Vlaicu și încă o lovitură de pedeapsă a aceluiași jucător au mai pus zece puncte în contul echipei: 23-11 pentru „lupi” la pauză.

În partea secundă, niciuna dintre echipe nu a mai reușit să puncteze, deși Michael Wiringi a avut șansa de a majora avantajul „lupilor” în ultimul minut de joc, însă a irosit o lovitură de pedeapsă. S-a încheiat 23-11 pentru Bucharest Wolves, care își asigură astfel cea de-a treia poziție în grupa 3.

RCM Timișoara a avut cinci titulari în selecționata divizionară la meciul de astăzi: Cătălin Fercu, Paula Kinikinilau, Valentin Popârlan, Stelian Burcea și Alexandru Țăruș, primii patru fiind integraliști. De pe bancă au mai intrat Eugen Căpățână, în minutul 57, în locul lui Florin Bârdașu, și Dorin Lazăr, patru minute mai târziu, în locul lui Viorel Lucaci. Alexandru Țăruș a fost înlocuit, în minutul 63, cu Jimmy Dumitru, în timp ce căpitanul selecționatei, Stelian Burcea, a fost eliminat temporar, în minutul 66.